Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 17.01.2019
18:00–20:00

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny

Premiera książki „Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga” Anny Straszyńskiej

Zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się 17 stycznia 2019 roku w Muzeum Warszawskiej Pragi o godzinie 18.00.

Wszystko ma swój początek, czas i miejsce, w którym zaczyna istnieć. Uciśniony naród, walczący ostatkiem sił o wolność i czekający na wyzwolenie, które nie przychodzi, nie zapomina. Nie zapominają tego też mury i ulice.

Po wejściu Armii Czerwonej na Pragę wyzwolenie przyszło tylko w wydźwięku propagandy, która wraz z rozwijającymi się prężnie aparatami represji, nabierała rozpędu i siała postrach na ulicach. Na lewym brzegu Wisły dogorywało Powstanie, kiedy w tym samym czasie prawa, niestrawiona w pożodze wojennej strona miasta była już w szponach nowego okupanta. Praskie piwnice wypełnił krzyk torturowanych ludzi, a zaciszne zakątki zmieniły się w bezimienne doły śmierci. Komunizm dla Warszawy zaczął się na Pradze Północ, gdzie do dzisiaj ze ścian dawnych aresztów można odczytać ludzki ból i cierpienie, a ziemia nadal skrywa szczątki ofiar „nowego porządku”.

Ile miejsc komunistycznej kaźni znajduje się na Pradze?
Gdzie mogą znajdować się miejsca pochówków ofiar komunistów?
Gdzie mieszkali oprawcy?
Gdzie na Pradze znajdują się pamiątki po utrwalaczach systemu?
Dlaczego Więzienie karno-śledcze nr III nazywane było „Toledo”?

„Teoria wyzwolenia. Warszawska Praga” to książka, która uwalnia krzyk murów i obnaża funkcje jakie pełniło wiele praskich kamienic. To katalog miejsc związanych z reżimem komunistycznym na Pradze, miejsc, w których znajdowały się areszty, biura i kwatery oprawców.

Data nie jest przypadkowa, tego dnia w 1945 roku „Życie Warszawy” w swoim nadzwyczajnym dodatku, przekazało warszawiakom „radosną” nowinę: „Warszawa wolna! W środę 17 stycznia 1945 o godz. 10 r. Armia Czerwona i Wojska Polskie wkroczyły od południa i północy do Warszawy (…)” – to było wyzwolenie, teoretycznie.

Miejsce: sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.