sob., 24.08.2019

Przez pamięć. | Premiera słuchowiska „Ocaleni przez pamięć”

Czy wiesz, że krótko przed II wojną światową, w 1939 roku na warszawskiej Pradze żyło 21 705 Żydów? Sklepikarzy, rzemieślników, lekarzy, kamieniczników. Jak wiele lat później Żydzi opisują tamto życie na Pradze? Jak inni mieszkańcy prawobrzeżnej Warszawy wspominają dawnych sąsiadów pochodzenia żydowskiego?
Z nagrań biograficznych i spisanych wspomnień powstało słuchowisko – rozmowa. Dialog między ludźmi różnego pochodzenia i wyznania, których łączy pamięć.

Scenariusz i reżyseria: Anna Mizikowska, kustosz Muzeum Warszawskiej Pragi

Realizacja dźwięku: Magdalena Wojtulanis

Udział wzięli: Henryk Rajfer, Marek Węglarski, Rafał Rutowicz, Piotr Sierecki, Piotr Wiszniowski, Wojciech Wiliński, Ryszard Kluge

Współpraca: Teatr Żydowski im. E. Kamińskiej w WarszawieŻydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma w Warszawie.

W słuchowisku wykorzystano nagrania biograficzne z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Warszawskiej Pragi oraz fragmenty „Sefer Praga” (Izrael 1974) w tłumaczeniu Anny Ciałowicz, opublikowane w „Odkrywanie Żydowskiej Pragi. Studia i materiały” w opracowaniu Zofii Borzymińskiej, Rafała Żebrowskiego, wydanym przez Żydowski Instytut Historyczny w 2014 roku.

Wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Muzeum i online

Muzeum Warszawskiej Pragi po raz pierwszy bierze udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, organizowanym przez Fundację Shalom.

W sobotę 24 sierpnia planujemy cały dzień wydarzeń.
Chodź z nami na spacer śladami żydowskich mieszkańców Pragi, zwiedź dawne modlitewnie na terenie muzeum. Wieczorem przyjdź na premierę słuchowiska „Ocaleni przez pamięć” o wielokulturowej codzienności warszawskiej Pragi przed drugą wojną światową, następnie zostań na koncercie Pawła Szamburskiego, który zagra ze swoim zespołem nowy program przygotowany specjalnie na tę okazję: własne kompozycje wokół starej muzyki chasydzkiej.