Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 26.10.2017
18:00–19:15

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny

Projektowanie oparte na rzemiośle: NEONY witrynowe

Zaprojektuj znak rozpoznawczy pracowni rzemieślniczej. Symbol, który wyróżni ją w miejskim krajobrazie – takie zadanie otrzymali studenci Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP w ramach programu „Projektowanie oparte na rzemiośle. Szkło” w ubiegłym roku akademickim.

Projektantki, Aleksandra Liszewska i Aleksandra Witaszczyk, prowadzone przez wykładowcę Pawła Jasiewicza, opracowały neony – dla pracowni cukierniczej oraz pracowni abażurów. Projekty te zostały wykonane przez specjalistów z firmy Hanak Reklamy Wizualne.

Podczas spotkania zostanie przedstawiony proces projektowania i jego efekty końcowe. Dodatkowo Konstanty Stajniak przedstawi neonowy eksperyment polegający na kształtowaniu rurek szklanych z różnym wypełnieniem (neon, argon) tak, by uzyskać nowe zjawiska świetlne.

Wykonane neony witrynowe są nie tylko zadaniem semestralnym, ale również próbą zaprezentowania koncepcji szlaku unikatowych pracowni rzemieślniczych. Idea ta polega na tym, by przez dobrze zaprojektowane witryny, szyldy i znaki świetlne nie tylko symbolizować branżę, ale pokazywać, że mamy do czynienia z unikalnym dziedzictwem kulturowym. Miejscem, gdzie wytwarzane są wyroby związane z wielopokoleniową tradycją, tożsamością dzielnicy, rzadkimi technikami bądź recepturami.

Spójnie zaprojektowane neony witrynowe mogą układać się w szlak unikalnych pracowni rzemieślniczych, stać się znakiem rozpoznawczym dla mieszkańców oraz turystów. Temu celowi służy powtarzalna część każdego z nich – litera sugerująca profil wytwórczy. Jest to luźne nawiązanie do litery U w czerwonym rombie, którym kilka dekad temu oznaczano pracownie i warsztaty usługowe.

Prowadzenie spotkania: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka programu „Wykonane na prawym brzegu. Rzemieślnicy”, „Projektowanie oparte na rzemiośle”.

Miejsce spotkania: Muzeum Warszawskiej Pragi, sala Praski Penthouse

Wstęp wolny

Festiwal Rzemieślników 2017 – Krawcy i Skórnicy from Wykonane Na Prawym Brzegu on Vimeo.

„Projektowanie oparte na rzemiośle” to program prowadzony od 2015 roku przez Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie. Prowadzący: Paweł Jasiewicz, Eksperymentalna Pracownia Drewna, Wydział Wzornictwa ASP w Warszawie. Kuratorka: Katarzyna Chudyńska–Szuchnik, Muzeum Warszawskiej Pragi

Działanie „Projektowanie oparte na rzemiośle” 4 edycja jest współrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.