czw., 17.10.2024
17:30–19:00
Debata
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny
Punkty widzenia: debata międzyinstytucjonalna o powstaniu warszawskim na Pradze | Praga ’44 historycznie
Choć powstanie warszawskie na Pradze trwało tylko cztery dni, powstańcy prowadzili równie zacięte boje jak ich kompani po lewej stronie Wisły. Bez uwzględnienia ich historii obraz sierpniowych wydarzeń pozostaje niepełny. Jednak informacji na temat powstania na Pradze jest niewiele. Tę lukę wypełnia obszerna publikacja źródła autorstwa Radosława Stróżyka, która umożliwia wgląd w dokumenty konspiracyjne, powstańcze i po wygaśnięciu walk w VI Obwodzie AK Praga.
Antologia „Obwód VI Praga Okręgu Warszawa AK w powstaniu warszawskim – wybór dokumentów” będzie również punktem wyjścia debaty zorganizowanej wspólnie przez Muzeum Pragi i Instytut Pamięci Narodowej.
Przyjrzymy się codzienności (administracji, postępowaniu okupanta niemieckiego wobec ludności cywilnej, pomocy medycznej), a także sytuacji żołnierzy Armii Krajowej z Pragi oraz mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy po zajęciu jej przez I Armię Wojska Polskiego i Armię Czerwoną. Przywołamy postać płk. Antoniego Żurowskiego i omówimy kulisy jego decyzji o zakończeniu powstania na Pradze po czterech dniach walk. Zastanowimy się nad powodami, dla których Praga w powstaniu tak długo była niewidoczna. Oddamy również głos publiczności. Każde wydarzenie towarzyszące wystawie Praga’44 pozwala odkryć nowe fakty i historie mieszkańców.
W spotkaniu wezmą udział:
- dr Agnieszka Pietrzak, kustosz w Archiwum Akt Nowych,
- dr Katarzyna Utracka, historyk, zastępca kierownika Pracowni Historycznej Muzeum Powstania Warszawskiego,
- Tomasz Karasiński, współzałożyciel Muzeum Pamięci Powstania Warszawskiego, członek Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”,
- Radosław Stróżyk, historyk w Instytucie Pamięci Narodowej,
- Debatę poprowadzi Julian Borkowski, historyk i kustosz Muzeum Warszawy.
Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi (budynek C, parter) przy ul. Targowej 50/52. Dodatkowo będzie transmitowane na żywo. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Wydarzenie towarzyszy wystawie Praga ’44, która przybliża mało znaną historię powstania warszawskiego na prawym brzegu Wisły.
Praga ’44 historycznie. Spotkania i wykłady poświęcone ważnym, ale mało znanym postaciom powstania warszawskiego na Pradze oraz najważniejszym wydarzeniom i miejscom w przebiegu walk, a także działaniom konspiracyjnym do lipca 1945 roku. Wydarzenia realizujemy we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.