Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 09.05.2017
19:00–20:00

Spektakl
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny

Róża ze Skaryszewskiej, czyli podróż przez ożywiony album wspomnień

Powojenna warszawska Praga, dżinsy z „Ciuchów”, Elvis Presley i ludzie tworzący swoją własną małą wielką historię miasta. Niezwykły spektakl pt. „Róża ze Skaryszewskiej”, poświęcony przeszłości ulicy Skaryszewskiej i jej mieszkańców, został przygotowany w teatrze Scena Lubelska 30/32. Inspiracją do jego powstania były przede wszystkim wspomnienia prażanki Róży Karweckiej, która mieszka na tej ulicy od roku 1945 aż do dziś.

Oprócz opowieści Pani Róży, spektakl został oparty na wspomnieniach innych mieszkańców okolicy. Aktorzy animują postaci z dawnych lat: mieszkańców ulicy Skaryszewskiej i osoby, które na stałe wpisały się w krajobraz ulicy: handlarzy, podróżnych przemierzających w pośpiechu podwórko…

Dlaczego ulica Skaryszewska?

Skaryszewska to mała, kameralna ulica doskonale oddająca warszawską historię XX w. To tutaj podczas II wojny światowej znajdował się obóz przejściowy, w którym ofiary łapanek czekały na wywóz na roboty do Niemiec z pobliskiego Dworca Wschodniego. Tu w latach 50. i 60. działały tzw. Ciuchy – wielki targ odzieżowy, na którym zaopatrzyć się można było w przysyłane w paczkach z Zachodu luksusowe dżinsy, używaną odzież na każdą okazję czy gumę do żucia „Donald”. Niektóre kamienice przetrwały wojnę i wciąż mieszka w nich wielu potomków przedwojennych mieszkańców. W spektaklu historia nie jest jednak tematem, lecz tłem. Na pierwszy plan wydobyte zostały osobiste wspomnienia mieszkańców, którym m.in. podczas Festiwalu Młodzieży na pobliskim Stadionie Dziesięciolecia rodziły się dzieci, a rechot żab znad Jeziorka Kamionkowskiego pomagał je uśpić. Ta żartobliwa i sentymentalna sztuka doskonale przywołuje klimat panujący na warszawskiej Pradze tuż po wojnie.

O teatrze

Teatr Scena Lubelska 30/32 założony został w roku 2005 przez Dariusza Kunowskiego. Przez 10 lat swojej działalności zrealizował trzynaście autorskich przedstawień (w tym dwa dla dzieci) i dał gościnę dziesiątkom muzyków, tancerzy i artystów. Oprócz twórczości teatralnej członkowie teatru animują wydarzenia kulturalne skierowane do lokalnej społeczności, m.in. Święta Ulicy Skaryszewskiej.

Spektakl powstał w ramach wspartego przez m.st. Warszawę projektu „Moja ulica – opowieści mieszkańców ulicy Skaryszewskiej”.

Teatr Scena Lubelska 30/32,

Lubelska 30/32, Warszawa

www.scenalubelska.art.pl

www.facebook.com/Scena-Lubelska

 

RÓŻA ZE SKARYSZEWSKIEJ

reżyseria i scenografia:  Dariusz Kunowski
scenariusz: Róża Karwecka, Dariusz Kunowski
muzyka: Heniek Małolepszy
występują: Daniel Brzeziński, Agata Brzozowicz, Piotr Herbich, Katarzyna Żytomirska
dźwięk: Tomasz Strzelczyk
premiera: 28.11.2015 Teatr Scena Lubelska 30/32

Prosimy o punktualne przybycie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje na to wydarzenie są już niedostępne.