sob., 11.06.2022

SCENA LETNIA: Blue Tangos czyli Tango Attack i Jacek Bończyk

Blue Tangos – to wybór tang z repertuaru Jacka Bończyka i zespołu Tango Attack o dramatycznym ale też nostalgicznym nastroju. Płomienie tanga mają tutaj kolor „blue”.

Blue Tango to też tytuł utworu Paulo Conte w mistrzowskim tłumaczeniu Wojciech Młynarskiego:

W rytm tańca ciemny i gasnący
kobieta zwiewna jak cień cienia
nad rzeką splata swe wspomnienia
ich wianek nurt porywa rwący.
Cała rzeźbiona jest w błękicie
i umknąć pragnie swej rozpaczy
tym lotem, co by wytłumaczył
jej całe zmarnowane życie…
Blue Tango graj!

W koncercie nie zabraknie argentyńskich mistrzów – Astora Piazzolli, Carlosa Gardela czy Juana D’Arienzo, czy polskich gigantów gatunku, a koncert będzie niepowtarzalną okazją do obcowania z twórczością tangową Jacka Bończyka i Hadriana Tabęckiego zawartej na wydanej w 2004 roku płycie „Tango Kameleon”.

Tango Attack – zespół nowoczesnego tanga, czerpiący inspirację zarówno z tradycji jak i awangardy tanga argentyńskiego na świecie. Sprawnie poruszając się we wszystkich nurtach związanych z tangiem sprawiają, że każdy ich koncert jest sugestywnym i pełnym poezji, tańca i muzyki spotkaniem z archetypami dobra i zła, życia i śmierci, okraszonym brawurowymi popisami instrumentalnymi. W skład zespołu wchodzą wirtuozi w swoich dziedzinach: Grzegorz Bożewicz – bandoneon i akordeon, Piotr Malicki – gitara akustyczna i elektryczna, oraz Hadrian Filip Tabęcki – fortepian i aranżacje. Repertuar wyznaczony jest jedynie granicami wyobraźni – od klasycznego tanga w nowych aranżacjach – po tangowe remake’i utworów popularnych a także specjalne autorskie kompozycje. Zespół na stałe współpracuje z najlepszymi tancerzami tanga argentyńskiego, a także z wybitnymi postaciami piosenki z Polski i z całego świata.

Jacek Bończyk – autor tekstów piosenek, scenarzysta i reżyser spektakli muzycznych, aktor i piosenkarz. Autor polskiej wersji językowej wielu piosenek w filmach, m.in.: „Shrek”, „Niedźwiedź w wielkim niebieskim domu”, „Mała Syrenka”. Wokalista i gitarzysta formacji rockowych: Bończyk/Krzywański oraz Nowe Sytuacje. Od kilku lat spełnia się także w roli scenarzysty i reżysera koncertów oraz twórcy spektakli teatralnych. Jest twórcą cenionych spektakli poetyckich, m.in.: „Wersety panteisty – według Zbigniewa Herberta”, „O aniołach innym razem”, „1944 – Miasto – 2012”, „Total Niemen, czyli o czym trąbo dzwonisz”.

Scena letnia w czerwcu – sprawdź program!

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.