Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 02.08.2022
18:00–20:00

Koncert
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

SCENA LETNIA: Ferajna Jastrzębskiego

Ferajna Jastrzębskiego to powrót do muzyki czasów międzywojennych. To podróż w czasie do królujących wówczas foxtrotów, polek, tang i walczyków. Repertuar ferajny stanowią popularne przed laty szlagiery warszawskich salonów, ale również placów, podwórek i ulic.

Historię muzyki, z okresu międzywojennych warszawskich kabaretów, podwórek, restauracji i ulic przybliży publiczności muzyczny entuzjasta i piosenkarz Maciej Klociński. Maciek ma głos, którego słuchając cofamy się w czasie.  Jego olbrzymia wiedza, nienaganna elegancja i rzadko spotykane maniery oraz niesamowite poczucie humoru i kunszt aktorski tworzą mieszankę, która zachwyci każdego słuchacza.

Ferajna Jastrzębskiego, fot. Marcin Masalski

Sebastian Jastrzębski i jego ferajna

Założycielem zespołu jest najmłodszy muzyk legendarnej Kapeli z Chmielnej – Sebastian Jastrzębski. Jako kilkunastoletni chłopak wraz z Orkiestrą z Chmielnej grał koncerty oraz nagrał jedną z ich płyt. Kolejnym krokiem była Kapela Czerniakowska, z którą zagrał kilka koncertów.

Sebastian jest synem najbardziej znanego akordeonisty warszawskiego lat 70 i 80- Jerzego Jastrzębskiego. Jerzy Jastrzębski współpracował z liderem kapeli Czerniakowskiej Sylwestrem Kozerą, z Hanką Bielicką, Bohdanem Łazuką, Stanisławem Wielankiem. Występował również w ostatnim, oryginalnym składzie Orkiestry z Chmielnej z lat 70-tych, z którą podczas tournée po USA, zaskarbił sobie sympatię tysięcy słuchaczy wśród mieszkającej tam Polonii. Oprócz znanych restauracji, takich jak Spatif, Adria czy Stolica, znały go również warszawskie podwórka i bazary. To właśnie w tym czasie miały miejsce pierwsze muzyczne występy małego Sebastiana oraz jego brata Kamila wraz z ojcem. Chłopcy mieli wtedy zaledwie po kilka lat.

Od najmłodszych lat mały Sebastian przebywał w towarzystwie muzyków oraz spędzał wolny czas na koncertach, próbach oraz spotkaniach muzyków. To wtedy ukształtował się jego gust muzyczny i wyczucie stylu. Pierwszym instrumentem była perkusja, jednak po krótkim czasie okazało się, że miłością jest gitara, której wierny jest do dnia dzisiejszego.

Po wielu projektach w których brał udział w 2014 roku związał się z Warszawskim Combo Tanecznym Janka Młynarskiego, w którym grał do końca 2021 roku na gitarze. Po jakimś czasie w Warszawskim Combo Tanecznym zaczął grać również Tata Sebastiana – Pan Jerzy. To właśnie z Warszawskim Combo Tanecznym grał na „Męskim Graniu” oraz zdobyli statuetkę Fryderyka w kategorii: Album roku folk za płytę „Sto lat Panie Staśku”.

Nadszedł czas, że Sebastian dojrzał do stworzenia swojego zespołu, który potrafiłby oddać klimat który jest tak dobrze mu znany, warszawskich salonów i bazarów oraz ulic jak robiła to dawna Kapela z Chmielnej.

Ferajna Jastrzębskiego, fot. Marcin Masalski

Członkowie ferajny:

  • Barbara Bazanowa – mandolina,
  • Weronika Mońka-Chwała – skrzypce,
  • Maciej Klociński – wokal,
  • Ludwik Skrzypek – akordeon,
  • Adam Przybyłek – klarnet,
  • Wojciech Ruciński – kontrabas,
  • Sebastian Jastrzębski – gitara akustyczna i mandolina.

Scena letnia – sprawdź program!


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.