pt., 02.09.2022

5 zł

SCENA LETNIA: „Jidyszland. Pieśni żydowskie z Podlasia” – Karolina Cicha | Festiwal Warszawa Singera

Koncert oparty jest na tekstach żydowskich poetów z północno-wschodniej Polski, a także na pieśniach, które towarzyszyły społeczności żydowskiej podczas uroczystości sakralnych. Usłyszymy więc wszystkie języki kultury Żydów Aszkenazyjskich: jidysz, hebrajski oraz esperanto – język stworzony przez pochodzącego z Białegostoku – Ludwika Zamenhofa.

Karolina Cicha w swoim koncercie rozwija wątek kultury żydowskiej obecny na jej kilku płytach: „Jidyszland” (gromadzącej kompozycje do poezji żydowskiej pochodzącej z tego regionu), „Wieloma językami” (z pieśniami mniejszości narodowych województwa podlaskiego), „Jeden – wiele” (płyty wprowadzającej w sakralny pejzaż tej wielokulturowej krainy) oraz na płycie „Tany”, która miała nominację do „Fryderyka” w kategorii Muzyka Świata.

Na koncert składają się:

• utwory do tekstów żydowskich poetów pochodzących z Podlaskiego: Chaima Siemiatyckiego, Rabina Elizera Szulmana, Liby Bursztejn z Tykocina czy Morrisa Rosenfelda z okolic Sejn,
  • tekst Rivki Tiktiner – XVI wiecznej uczonej mającej korzenie w tych stronach, zapisaną w archaicznym jidysz,
  • pieśni będące świadectwami miejsc – jak „Bialystok main heim”,
  • pieśni sakralne w języku jidysz „Sznirele perele”
  • szabasowe pieśni po hebrajsku, takie jak „Jedid nefesz”,
  • pieśni polskie zapożyczone z kultury żydowskiej, takie jak katolicka pieśń komunijna „Idzie mój Pan” z melodią pożyczoną z chasydzkiego nigunu,
  • „Polka Żydówka” – tradycyjna pieśń polska grana na żydowską nutę.

Scena letnia – sprawdź program!

fot. Michał Heller

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu m.st. Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.