Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 14.12.2017
19:00–21:00


Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny

Słuchowisko Silent Theatre | Życie mimo wszystko

W czwartkowy wieczór w Muzeum Pragi zagości teatr, w którym wzrok nie jest potrzebny. Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie towarzyszące wystawie „Co słychać na Pradze?” – słuchowisko / silent theatre stworzone w ramach przedsięwzięcia CÓRY WARSZAWSKIE #dziwystołeczne.

„Życie mimo wszystko” Ireny Krzywickiej to szorstka, twarda, surowo prawdziwa opowieść o życiu. Nie tylko tym powojennym w Warszawie, ale każdym. Opowieść o życiu, kiedy chce się tak naprawdę umierać.

Po słuchowisku w świat dramatu oraz jego autorki wprowadzi nas dr Agata Chałupnik – badaczka z zespołu HyPaTia. Kobieca Historia Teatru Polskiego.

Prosimy o wcześniejsze przybycie i zajęcie miejsc. 

Silent theatre

Publiczne odtwarzanie słuchowisk jest dla widza wyzwaniem. Przecież technicznie nadal jesteśmy „w teatrze”. Tylko co robić, kiedy odbieramy sztukę wyłącznie za pomocą słuchu? Siedzieć prosto w teatralnym fotelu? Na czym zawiesić wzrok? Może zamknąć oczy? Naszym pomysłem jest wytworzenie wolnej przestrzeni. Każda/y z uczestniczek/ów dostanie bezprzewodowe słuchawki, w których, na wzór silent disco, leciało będzie słuchowisko. Co chcesz w tym czasie robić jest twoim wyborem. Chcesz się położyć na poduszkach? Proszę bardzo. Usiąść pod ścianą? Oczywiście. Chodzić w kółko po sali? Czemu nie? Usiąść w kole z resztą widzów? Wspaniale! Każda grupa składa się z indywidualności, czas to docenić.

Obsada:
Helena – Marta Jalowska (TERAZ POLIŻ)
Aniela – Maria Seweryn
Maria – Jolanta Olszewska
Franka – Dorota Glac (TERAZ POLIŻ)
Paniusia – Kamila Worobiej (TERAZ POLIŻ)
Walerka – Emanuela Osowska (TERAZ POLIŻ)
Jan – Wojciech Kalarus
Ojciec – Sylwester Maciejewski
Alojzy – Paweł Koślik
muzyka: Maria Rumińska
realizacja akustyczna: Maciej Kubera
adaptacja i reżyseria: Ula Kijak (TERAZ POLIŻ)

Wydarzenie grupy TERAZ POLIŻ realizowane jest w ramach projektu “córy warszawskie #dziwystołeczne”. Spośród 100 tekstów polskich dramatopisarek z pierwszej połowy XX w. wybranych zostało 5 dramatów: „Życie mimo wszystko” Ireny Krzywickiej, „Zburzenie Tyru” Amelii Hertzówny, „Hotel Belle Vue” Magdaleny Samozwaniec, „Sygnały” Ewy Szelburg-Zarembiny oraz „Rozmowa z własną nogą” Anny Świrszczyńskiej. We współpracy z Teatrem Polskiego Radia powstały z nich słuchowiska, których publiczne odsłuchania w formie „silent theatre” mają przybliżyć słuchaczom bogatą twórczość zapomnianych lub nieznanych autorek, piszących na scenę.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.