Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 23.04.2023
11:00–13:30

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Spacer i prezentacja projektów upamiętnienia cmentarza żydowskiego na Bródnie

Spacer po żydowskim cmentarzu na Bródnie i prezentacja koncepcji jego upamiętnienia.

Wydarzenie składa się z dwóch części:

  • 11:00 – start spaceru przy bramie cmentarza żydowskiego na Bródnie (ul. św. Wincentego 15),
  • 12:30 – spotkanie i prezentacja w Muzeum Warszawskiej Pragi (ul. Targowa 50/52).

Spacer po żydowskim cmentarzu na Bródnie

W czasie spaceru, razem z gospodarzami miejsca i przedstawicielami Fundacji Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, opowiemy o tragicznej historii cmentarza. Skupimy się przede wszystkim na działaniach i projektach zmierzających do przywrócenia godności około 250 000 pochowanym tam Warszawiakom. Zastanowimy się także nad tym, jak uratować kilkadziesiąt tysięcy macew niszczejących obecnie na rozległych zwałowiskach.

Prezentacja koncepcji upamiętnienia cmentarza

Podczas prezentacji w Muzeum Warszawskiej Pragi zastanowimy się, odwołując się do konkretnych propozycji, nad tym, jak przywrócić macewom ich komemoratywną funkcję i wykorzystać je jako bezcenne, historyczne źródło wiedzy o żydowskiej społeczności Pragi i całej Warszawy.

  • Jak sprawić, by ten teren zachował swój sakralny charakter, a jednocześnie wykorzystać walory przyrody, która na przestrzeni dziesiątek lat przejęła go w posiadanie?
  • Jak przywrócić tę najstarszą żydowską nekropolię w Warszawie do świadomości jej mieszkańców oraz przyjezdnych gości?
  • Czy możliwe jest pogodzenie tych rzeczy i jednocześnie zachowanie zasad prawa żydowskiego odnośnie miejsc pochówku?

Postaramy się na te pytania i wszystkie inne, które Państwo zadacie, jak najpełniej odpowiedzieć!

Informacje praktyczne

Wszystkim uczestnikom spotkania zapewniamy napoje i mały poczęstunek.

Wydarzenie jest BEZPŁATNE, ale prosimy o wcześniejszą rejestrację w celu potwierdzenia udziału: forms.gle/TTpEEc7P4owvTZkc6


Zdjęcie: Cmentarz Bródnowski, aleja główna, zbiorowy pogrzeb zmarłych na cholerę, Konrad Brandel, wrzesień 1892, Warszawa

Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Formy Wspólne w ramach projektu MultiMemo: Multidirectional Memory: Remembering for Social Justice. Projekt realizujemy wspólnie z Fundacją Zapomniane, FestivALT, Fundacją Dokumentacji Cmentarzy Żydowskich, Fundacją Urban Memory, JCC Warszawa, CEJI a contribution to an inclusive Europe, oraz Hochschule für Jüdische Studien Heidelberg dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu Citizens, Equality, Rights and Values (CERV).


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.