Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 15.06.2024
11:00–12:30

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Spacer rowerowy – historie Targowej i Stalowej | Święto Ulicy Stalowej

Muzeum Warszawskiej Pragi świętuje 20. rocznicę wejścia Polski do UE w szczególny sposób. Chcemy z jednej strony skupić się na historii Pragi i docenić jej bezcenne dziedzictwo architektoniczne. Z drugiej strony chcemy zwrócić uwagę na współczesny obraz tej części Warszawy. Pokażemy praską sztukę uliczną ale w bardzo nietypowej odsłonie – twórczości Linasa Domarackasa. To litewski artysta, związany osobiście z Pragą, gdzie stworzył m.in. serię obrazów na drzewach w tutejszym parku.

Coraz ważniejsza również dla współczesnej Pragi jest kultura rowerowa, która zmienia Warszawę na miejsce bardziej przyjazne do życia. W ramach spaceru rowerowego przejedziemy wspólnie ulicą Targową i ulicę Stalową. W historię praskiej architektury wprowadzi Ewa Ziajkowska, historyczka sztuki przez wiele lat związana z biurem Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Partnerem wydarzenia jest Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Królestwa Szwecji i Ambasadę Republiki Finlandii, dla których kultura rowerowa jest ważną częścią codzienności.

  • 11:00-11:30 Wprowadzenie do historii miejsc na trasie spaceru (sala konferencyjna, Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52).
  • 11:30 Wyruszamy rowerami z dziedzińca Muzeum Warszawskiej Pragi na spacer.

Prowadzenie: Ewa Ziajkowska – zajmuje się głównie historią architektury i urbanistyki Warszawy i Mazowsza, od 2002 roku związana zawodowo ze służbami konserwatorskimi. Autorka licznych artykułów i  współautorka książek, między innymi „Poradnika dobrych praktyk architektonicznych. Muranów” (2019), „PRA. Ilustrowany atlas architektury Pragi” (2020) i „ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego” (2021), wydanych w serii Centrum Architektury, a także albumu „Drzewa Warszawy. Przewodnik po wybranych, ważnych drzewach Warszawy”(2020, ze zdjęciami Pawła Heppnera). Prowadzi również autorskie spacery po Warszawie. Związana jest z Pragą, gdzie mieszka. Przez cztery lata pracowała jako kuratorka wydarzeń i wystaw w Muzeum Warszawskiej Pragi.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.