Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 18.03.2021
18:00–19:00

Oprowadzanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp bezpłatny

Spotkanie z ekspertem: Rzut oka na Pragę sprzed 150 lat | ONLINE

Czarno-białe zdjęcie fragment panoramy Pragi.

W czasie spotkania przyjrzymy się panoramie Pragi z 1873 roku. Jak wyglądała ta część Warszawy w tamtym okresie, ile z ówczesnych obiektów przetrwało do naszych czasów?

Nasz ekspert Adam Lisiecki opowie o wyjątkowej fotografii Konrada Brandla.

Spotkanie odbędzie się na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi

150 lat temu Konrad Brandel wspiął się na wieżę Zamku Królewskiego, by sfotografować ówczesną Warszawę. Na jednym z wykonanych przez niego zdjęć widać rozciągające się za Wisłą centrum ówczesnej Pragi. A tam z morza dachów i kominów wyłaniające się sylwetki charakterystycznych budynków. To m.in. nieistniejące dziś okrągła synagoga, czatownia straży pożarnej oraz stylizowany wodociąg. Fotografia, na co dzień przechowywana w Muzeum Warszawy, jest zaskakująco wyraźna, tak że niemal zachęca do zaglądania na praskie ulice i podwórza. Skorzystamy więc z możliwości odbycia takiego spaceru i przeniesiemy się w czasie.

Rozszyfrujemy wyraźniejsze budynki i miejsca. Sprawdzimy co ocalało do naszych czasów. Przypomnimy także sylwetkę samego autora – innowacyjnego i przebojowego fotografa dziewiętnastowiecznej Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.