Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 20.06.2024
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Spotkanie z Filipem Springerem | Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji

Migawki/Inspiracje to spotkania się z tymi, które i którzy przyglądają się miastom i architekturze od dawna, dokumentują je fotografując, a przy okazji opowiadają o swoich odkryciach innym. Słuchamy o ich metodach pracy, podglądamy ich warsztat, podziwiamy efekty ich pracy.

Zaprosiliśmy do tego cyklu inspirujących twórców i twórczynie, którzy od lat, wykorzystują różne narzędzia, budują własne fotograficzne archiwa zmian. Spotkania w cyklu prowadzi Filip Springer, pomysłodawca projektu. Tym razem sam opowie o swojej pracy dokumentacyjnej.

„Jeśli myślimy po ludzku, zapewne rośliny drzewiaste osiągnęły swoisty ewolucyjny sukces, bo stanowią niezwykle istotny, potężny zespół roślinności lądu, są też największe, najgrubsze w królestwie, najbardziej wyspecjalizowane, trudno ich nie zauważyć, trudno więc ich nie zranić” – pisze Urszula Zajączkowska w swoich „Patykach, badylach”. Przez ostatnich dziesięć miesięcy Filip Springer przyglądał się drzewiastym mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy. Wędrował po obszarze objętym programem rewitalizacji i w ramach projektu „Migawki” fotografował rosnące tam drzewa zastanawiając się czy i w mieście drzewa mogą odnosić sukces.

– Na ten pomysł wpadłem na jednej z pustych działek przy Radzymińskiej – mówi Springer – rosną na niej przepiękne kasztanowce. Dookoła zaś powstają nowe bloki jakiegoś deweloperskiego osiedla. Zacząłem się zastanawiać, co się stanie z tymi drzewami, gdy i ta działka będzie zabudowana.

Przyglądanie się drzewom – rosnącym pojedynczo i w skupiskach Springer uczynił metodą dokumentowania prawobrzeżnej Warszawy. Nieustannie krąży na rowerze po mieście fotografując kolejne drzewa i oznaczając ich gatunki w terenie bądź przy pomocy Warszawskiej Mapy Koron Drzew. Wszystkie wykonane przez niego zdjęcia znajdą się na mapie internetowej projektu Migawki. A 20 czerwca w Muzeum Warszawskiej Pragi Filip Springer pokaże po raz pierwszy efekty swojej pracy i wygłosi krótki wykład o metodach, którymi się posługiwał.

Dowiedz się więcej o projekcie „Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.