Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 28.11.2024
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Spotkanie z Wojciechem Wilczykiem | Migawki/Inspiracje

Grafika. W tle czarno-białe zdjęcie z lotu ptaka na kamienice Pragi wśród drzew. W prawym górnym rogu napis: MIGAWKI. ARCHIWUM REWITALIZACJI PRAGI, po lewej biały łuk litery M.

Celem projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum przemiany prawobrzeżnej części Warszawy. Jego autorkami i autorami będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy.

Inspiracje to spotkania się z tymi, które i którzy przyglądają się miastom i architekturze od dawna, dokumentują je fotografując, a przy okazji opowiadają o swoich odkryciach innym. Słuchamy o ich metodach pracy, podglądamy ich warsztat, podziwiamy efekty ich pracy.

Zaprosiliśmy do tego cyklu inspirujących twórców i twórczynie, którzy od lat, wykorzystują różne narzędzia, budują własne fotograficzne archiwa zmian. Spotkanie prowadzi Filip Springer. Gościem będzie Wojciech Wilczyk – fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw.

Wojciech Wilczyk – absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1997 roku członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001, 2005, 2011, 2018). Publikował na łamach między innymi „Tygodnika Powszechnego”, „Gazety Wyborczej”, „Opcji”, „Obiegu”, „Fototapety” i „Fa-Artu”.

Autor dokumentalnych projektów fotograficznych: Czarno-biały Śląsk (1999–2003), Kalwaria (1995–2004), Życie po życiu (2004–2007), Postindustrial (2003–2007), Niewinne oko nie istnieje (2006–2008) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne miasto (2011–2012), Święta wojna (2009–2014). Dwukrotnie nominowany do Deutsche Börse Photography Prize. Wykłada dokument na Akademii Fotografii w Krakowie. Od 2009 prowadzi bloga hiperrealizm.blogspot.com  

Celem projektu „Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji” jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum przemiany prawobrzeżnej części Warszawy. Jego autorkami i autorami będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Wszystko po to byśmy mogli przyjrzeć się tej wielkiej przemianie jeszcze w czasie jej trwania. W przyszłości budowana w ten sposób baza zdjęć stanie się źródłem wiedzy o dawnej i współczesnej Warszawie – bezcennym dla badaczy i badaczek i nabierającym wartości z każdym kolejnym rokiem dzielącym nas od formalnego zakończenia programów rewitalizacyjnych.

Więcej informacji o projekcie Migawki: migawki.muzeumpragi.pl


Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy działań na obszarze rewitalizacji m.st. Warszawy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.