sob., 08.06.2019
11:00–16:00
Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny
Strefa zmysłów – piknik rodzinny w Muzeum Warszawskiej Pragi
Zapraszamy na dziedziniec muzealny do specjalnie utworzonej tam Strefy zmysłów. Swobodnemu i rodzinnemu spędzaniu czasu towarzyszyć będzie rozwój percepcji zmysłowej. W strefach sensorycznych będzie można przejść przez skomplikowany labirynt, poćwiczyć widzenie peryferyjne, namalować dłońmi rodzinne portrety, przygotować lalki z dostępnych w otoczeniu materiałów czy pobawić się w nieco zapomniane już zabawy ruchowe.
Odpoczywając na muzealnych leżakach będziemy mogli zapoznawać się ze zbiorem nagrań dokumentujących zwykłe i niezwykłe praskie dźwięki. Będą czekały na nas animacje z użyciem klocków oraz miejski ogródek. Nie zabraknie też okazji do skosztowania smaków miasta – rzemieślnicze lody czy smaki wielokulturowej Pragi umilą czas zgłodniałym podczas zabawy.
Zapraszamy do Muzeum Warszawskiej Pragi w godz. 11.00–16.00.
Strefa Słuchu
taras Muzeum Warszawskiej Pragi
Zrelaksujmy się podczas słuchania dźwięków miasta, oglądając rozproszoną panoramę praską. Dodatkowo o każdej pełnej godzinie w strefie słuchu będziemy mogli wysłuchać minikoncertu instrumentalnego lub miniwykładu 1 czerwca dotyczącego percepcji zmysłowej. Alternatywą dla relaksującej atmosfery tarasu będzie wspólne muzykowanie na własnoręcznie wykonanych instrumentach.
8 czerwca strefa dźwięku przenosi się na scenę letnią dziedzińca Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie czeka nas wspólna produkcja instrumentów, improwizacje muzyczne oraz eksperymentowanie z różnorodnymi dźwiękami. Aktywności w strefie wzbogaci występ artystek z Chóru Kameralnego Sirenes.
Strefa Dotyku
wejście na dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi od ul. Kępnej.
Pozyskiwanie wiedzy za pomocą dłoni może być niezapomnianą przygodą, zwłaszcza jeśli doświadczeniu towarzyszyć będzie proces twórczy. W tej przestrzeni malować będziemy portrety rodzinne i praskie pejzaże używając dłoni, a nie pędzli. Wspólnie posadzimy też letni ogród muzealny sadząc w ziemi zioła i kwiaty. Będzie okazja do zaprojektowania i wykonania przestrzennej, pachnącej pocztówki z Muzeum Warszawskiej Pragi oraz do uszycia lalek wykorzystujących recyklingowe elementy z praskich pracowni rzemieślniczych.
Strefa Smaku
dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi – od strony restauracji Niebieski Syfon
Przygotujemy wspólne aromatyczne potrawy nawiązujące do wielokulturowej tradycji Pragi. Żydowskie zupy, rosyjskie placki, wietnamskie sałatki, hinduskie curry – wszystko to będziemy przygotowywać sąsiedzko, razem z niepolskojęzycznymi mieszkańcami Warszawy współprowadzącymi warsztaty. Poza językiem polskim, część warsztatów odbędzie się w języku angielskim, część w języku rosyjskim. Które potrawy ugotujemy wielojęzycznie? Przekonajcie się sami.
W strefie smaków będziecie mogli kupić także lody rzemieślnicze oraz zdrowe i kolorowe koktajle.
Strefa Wzroku
środek dziedzińca Muzeum Warszawskiej Pragi
Serce muzealnego dziedzińca zamieni się w scenerię dla interaktywnych gier optycznych, rozwijających uważność oraz widzenie peryferyjne. Osadzone w architektonicznej przestrzeni zadania wzrokowe z pewnością okażą się zajmującą rozrywką dla całej rodziny. Dodatkowo, będziemy mogli zapoznać się z symboliką praską oraz zakosztować przyjemności refleksji filozoficznej nad figurą kaczko-królika.
Strefa Węchu
graniczy z przeszkloną ścianą sali konferencyjnej
W tej strefie sprawdzimy, czy drogowskazami kierującymi ruchem w labiryncie mogą być zapachy. Dzięki temu przekonamy się, jak zmienia się droga, której kierunek nadaje nos. Podczas warsztatów węchowych wcielimy się w rolę alchemików. Samodzielnie przygotowane perfumy, kosmetyki czy oleje lecznicze pozwolą piknikowej zabawie w „Strefie Zmysłów” trwać o wiele dłużej.