wt., 12.09.2023

udział bezpłatny

„Studium miejsca” – warsztaty performatywno-fotograficzne z Krzysztofem Maniakiem | Złota Wyspa

Do działań na Złotej Wyspie w drugim tygodniu września zaprosiliśmy Krzysztofa Maniaka – artystę zajmującego się filmem, fotografią i performansem oraz autora krótkich form prozatorskich, które niebawem ukażą się drukiem.

Drugiego dnia swojej rezydencji artystycznej na Złotej Wyspie artysta poprowadzi warsztaty performatywno-fotograficzne. Wspólnie przyjrzymy się Wyspie, jej zakamarkom i fakturom, tworząc wyjątkowe „Studium miejsca”.

Ilość miejsc ograniczona! Obowiązują zapisy: informacja@zacheta.art.pl

UWAGA! Na warsztatach przydatny będzie aparat fotograficzny (może być w telefonie), statyw (według uznania) oraz wygodny strój.

Krzysztof Maniak (ur. 1990) – jego praktyka artystyczna opiera się na działaniach w krajobrazie. Jego prace to najczęściej dyskretne, proste gesty i interakcje z przyrodą, takie jak gładzenie mchu, kory, śniegu, wchodzenie na drzewa, poszukiwanie odległości pomiędzy dwoma drzewami odpowiadającej długości jego ciała. Artysta tworzy podczas wędrówek po lasach, łąkach i wzgórzach w Tuchowie, gdzie mieszka. Miejsca te są zarówno tłem dla jego działań, jak i materiałem tymczasowych instalacji oraz źródłem rekwizytów używanych w performansach.

Absolwent Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od czasu obrony doktoratu w 2018 roku związany z Katedrą Zjawisk Sztuki Intermediów na tej uczelni (obecnie prodziekan Wydziału Intermediów). Laureat m.in. 14. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, Grand Prix V Salonu Wiosennego zorganizowanego przez BWA w Tarnowie oraz X edycji Spojrzeń konkursu organizowanego przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki. Jego prace można było zobaczyć m.in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, galerii SALT Ulus w Ankarze, w BWA w Katowicach, BWA w Tarnowie, Galerii Bielskiej BWA, Galerii Biała w Lublinie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK czy w ramach Kongresu Postartystycznego w Sokołowsku.

Działanie odbywa się w ramach projektu „Złota Wyspa” realizowanego w ramach partnerskiego porozumienia pomiędzy Miejskim Ogrodem Zoologicznym im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie, Zachętą – Narodową Galerią Sztuki oraz Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziału Muzeum Warszawy.

Dowiedz się więcej: muzeumwarszawy.pl/zlota-wyspa-pawla-althamera/