Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 04.06.2023
11:00–14:00


Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł

Świdermajerowie i relsy – śladami budowniczego Jana Świecha | „Kolej na Pragę”

Relsy – tak mawiano na tory kolejowe sto lat temu, kiedy Warszawiacy przyjeżdżali koleją żelazną nadwiślańską oraz kolejką wąskotorową na letni wypoczynek w okolice Otwocka. Rozkwitała tam wówczas architektura nadświdrzańska, powstawały bogato zdobione drewniane wille.

Ich budowniczowie i projektanci zostali opisani w książce Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, to tytułowi „Świdermajerowie”.

Trasa wycieczki rowerowej zaprowadzi w miejsca związane z jednym z najbardziej wziętych budowniczych Letnisk Falenickich.

Jan Świech przeprowadził się do Józefowa z Warszawy jako dziecko. Jego ojciec był kolejarzem więc wiedział, że korzystnie jest kupić ze dwie morgi lasku w miejscowościach, przez które biegnie Droga Żelazna Nadwiślańska. Matka sadziła bzy i warszawianki, prowadziła pokoje na wynajem, a on został wysłany do Szkoły Mechaniczno – Technicznej Wawelberga i Rotwanda.

W trakcie wycieczki zobaczymy m.in.:

  • willę Frankówka,
  • willę Katarzynka,
  • willę Irenka,
  • willę Hanka,
  • willę Złota Marysieńka,
  • stacje kolejki wąskotorowej
  • oraz pozostałości falenickiego tartaku Rubena Najwera.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.

Informacje praktyczne

Wycieczkę prowadzi Katarzyna Chudyńska-Szuchnik.

Miejsce spotkania: plac pod Miejskim Ośrodkiem Kultury w Józefowie, ul. Kardynała Wyszyńskiego 1 (naprzeciw stacji PKP Józefów)

Miejsce zakończenia: ul. Bysławska, Falenica, pętla autobusowa

Ilość miejsc: 25


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.