niedz., 09.07.2023
11:00–14:00
Muzeum Warszawskiej Pragi
5 zł
Świdermajerowie i relsy – śladami inżyniera Izaaka Wölflinga po Śródborowie | „Kolej na Pragę”
Relsy – tak mawiano na tory kolejowe sto lat temu, kiedy Warszawiacy przyjeżdżali koleją żelazną nadwiślańską oraz kolejką wąskotorową na letni wypoczynek w okolice Otwocka. Rozkwitała tam wówczas architektura nadświdrzańska, powstawały bogato zdobione drewniane wille.
Ich budowniczowie i projektanci zostali opisani w książce Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, to tytułowi „Świdermajerowie”.
Izaak Wölfling zamieszkał w Mieście – Lesie Śródborowie w najlepszym okresie swojego życia. Najpierw przyjeżdżał ze Śródmieścia. Na plac budowy jechał pociągiem, a potem brał dorożkę. Pierwszym intratnym zleceniem inżyniera była rozbudowa Śródborowianki. Wkrótce, niedaleko, wśród sosen, wystawił własny nowoczesny dom. W ostatnich przedwojennych ogłoszeniach to Pensjonat Promień.
W trakcie wycieczki zobaczymy:
- budynki zaprojektowane przez inżyniera,
- a także wille projektu Stanisława Russka,
- Szymona Syrkusa,
- Lucjana Korngolda,
- Henryka Bluma,
- Jerzego Gelbarda
- i Romana Sigalina.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.
Informacje praktyczne
Przewodnicy: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik, Krzysztof Urbański.
Miejsce spotkania: stacja kolejowa PKP Śródborów
Do miejsca zbiórki można dojechać pociągiem R7, odjazd o godz. 10:14 z PKP Warszawa Wschodnia, na miejscu o godzinie 10:48.
Dla osób dojeżdżających indywidualnie rowerem w razie spóźnienia, prosimy kierować się na ulicę Literacką, a następnie Szwoleżerów.
Miejsce zakończenia: ul. Bysławska, Falenica, pętla autobusowa
Ilość miejsc: 20
Zdjęcie: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik podczas wycieczki rowerowej śladami budowniczego Jana Świecha, fot. Tomek Kaczor