niedz., 09.07.2023

5 zł

Świdermajerowie i relsy – śladami inżyniera Izaaka Wölflinga po Śródborowie | „Kolej na Pragę”

Relsy – tak mawiano na tory kolejowe sto lat temu, kiedy Warszawiacy przyjeżdżali koleją żelazną nadwiślańską oraz kolejką wąskotorową na letni wypoczynek w okolice Otwocka. Rozkwitała tam wówczas architektura nadświdrzańska, powstawały bogato zdobione drewniane wille.

Ich budowniczowie i projektanci zostali opisani w książce Katarzyny Chudyńskiej-Szuchnik, to tytułowi „Świdermajerowie”.

Izaak Wölfling zamieszkał w Mieście – Lesie Śródborowie w najlepszym okresie swojego życia. Najpierw przyjeżdżał ze Śródmieścia. Na plac budowy jechał pociągiem, a potem brał dorożkę. Pierwszym intratnym zleceniem inżyniera była rozbudowa Śródborowianki. Wkrótce, niedaleko, wśród sosen, wystawił własny nowoczesny dom. W ostatnich przedwojennych ogłoszeniach to Pensjonat Promień.

W trakcie wycieczki zobaczymy:

• budynki zaprojektowane przez inżyniera,
  • a także wille projektu Stanisława Russka,
  • Szymona Syrkusa,
  • Lucjana Korngolda,
  • Henryka Bluma,
  • Jerzego Gelbarda
  • i Romana Sigalina.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Kolej na Pragę”. Dowiedz się więcej.

Informacje praktyczne

Przewodnicy: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik, Krzysztof Urbański.

Miejsce spotkania: stacja kolejowa PKP Śródborów

Do miejsca zbiórki można dojechać pociągiem R7, odjazd o godz. 10:14 z PKP Warszawa Wschodnia, na miejscu o godzinie 10:48.

Dla osób dojeżdżających indywidualnie rowerem w razie spóźnienia, prosimy kierować się na ulicę Literacką, a następnie Szwoleżerów.

Miejsce zakończenia: ul. Bysławska, Falenica, pętla autobusowa

Ilość miejsc: 20

Zdjęcie: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik podczas wycieczki rowerowej śladami budowniczego Jana Świecha, fot. Tomek Kaczor