czw., 07.11.2019

pobierz bezpłatną wejściówkę online

Szkoła fachów | Konsultacje z rzemieślnikami w Pracowni Rzemieślniczej: kaletnictwo, bieliźniarstwo

Spotkanie ma formułę indywidualnych konsultacji udzielanych przez doświadczonych mistrzów. To odpowiedź na zanik tradycyjnego kształcenia w systemie czeladnik – mistrz. Zainteresowani mogą przyjść z zagadnieniem lub problemem, który chcą rozwiązać. Konsultacje skierowane są do osób dorosłych, zawodowo zajmujących się wytwarzaniem lub projektowaniem, osób w trakcie kształcenia rzemieślniczego, zaawansowanych pasjonatów.

Po pobraniu wejściówki prosimy o podanie godziny przybycia na adres: katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl

Konsultacje z Renatą Dmowską, mistrzynią z Pracowni Kaletniczej Rege Leder

Liczba miejsc: 6 osób
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1
Wstęp: bezpłatny, pobierz wejściówkę w Muzeum lub online

Zakres konsultacji:

• naprawa galanterii skórzanej
  • zasady konstrukcji toreb, portfeli, plecaków czy kosmetyczek
  • tradycyjne narzędzia kaletnicze.

„Jestem w skórze urodzona” – mówi o sobie mistrzyni Renata Dmowska, która posiada 50 lat praktyki zawodowej. Jej doświadczenie wynika z tradycji rodzinnych – ojciec, wujek i dziadek byli prawobrzeżnymi szewcami. Sama zajęła się skórzaną galanterią. W pracowni, którą prowadzi wspólnie z mężem Eugeniuszem, wykonywane są pasy, torby, kosmetyczki, etui, specjalne zamówienia na potrzeby filmów historycznych czy dodatki dla projektantów. Na co dzień większość klientów przychodzi z naprawami.

Konsultacje z Walentyną Szydlik, mistrzynią bieliźniarstwa z Pracowni Koszul Męskich

Liczba miejsc: 6 osób
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1
Wstęp: bezpłatny, pobierz wejściówkę w Muzeum lub online

Zakres konsultacji:

• zdejmowanie miary
  • proces powstawania koszul wedle starej szkoły krawiectwa wraz z detalami związanymi z krojeniem kołnierza – z przyszywaniem, a nie wklejaniem wkładu, modelowaniem zaszewek
  • formy wykorzystywane w trakcie szycia tej części garderoby do podcięcie pachy, szyi i karczku.

Walentyna Szydlik, mistrzyni bieliźniarstwa, specjalizuje się w szyciu klasycznych męskich koszul. W jej pracowni powstały kreacje do ponad 120 filmów, głównie historycznych oraz na zamówienia okolicznościowe. Pani Walentyna słynie ze znawstwa tajników zawodowych, których brak w fachowej literaturze oraz internetowych tutorialach, gdyż zostały wypracowane w codziennej praktyce.

Pełny program Pracowni Rzemieślniczej do końca 2019 roku

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.