czw., 12.12.2019
17:00–20:00
Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie i online
Szkoła fachów | Konsultacje z rzemieślnikami w Pracowni Rzemieślniczej: kaletnictwo, bieliźniarstwo
Spotkanie ma formułę indywidualnych konsultacji udzielanych przez doświadczonych mistrzów. To odpowiedź na zanik tradycyjnego kształcenia w systemie czeladnik – mistrz. Zainteresowani mogą przyjść z zagadnieniem lub problemem, który chcą rozwiązać. Konsultacje skierowane są do osób dorosłych, zawodowo zajmujących się wytwarzaniem lub projektowaniem, osób w trakcie kształcenia rzemieślniczego, zaawansowanych pasjonatów.
Po pobraniu wejściówki prosimy o podanie godziny przybycia na adres: katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl
Konsultacje z Renatą Dmowską, mistrzynią z Pracowni Kaletniczej Rege Leder
Liczba miejsc: 6 osób
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1
Wstęp: bezpłatny, pobierz wejściówkę w Muzeum lub online (dostępne od 28 listopada)
Zakres konsultacji:
- szycie i modelowanie skóry (również dla osób początkujących) – dzięki wskazówkom pani Renaty będzie można własnoręcznie uszyć mały piórnik lub etui pracując na leworamiennej maszynie cholewkarskiej Singer lub nowoczesnej stebnówce Juki
- naprawa galanterii skórzanej
- zasady konstrukcji toreb, portfeli, plecaków czy kosmetyczek
- tradycyjne narzędzia kaletnicze.
„Jestem w skórze urodzona” – mówi o sobie mistrzyni Renata Dmowska, która posiada 50 lat praktyki zawodowej. Jej doświadczenie wynika z tradycji rodzinnych – ojciec, wujek i dziadek byli prawobrzeżnymi szewcami. Sama zajęła się skórzaną galanterią. W pracowni, którą prowadzi wspólnie z mężem Eugeniuszem, wykonywane są pasy, torby, kosmetyczki, etui, specjalne zamówienia na potrzeby filmów historycznych czy dodatki dla projektantów. Na co dzień większość klientów przychodzi z naprawami.
Konsultacje z Walentyną Szydlik, mistrzynią bieliźniarstwa z Pracowni Koszul Męskich
Liczba miejsc: 6 osób
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1
Wstęp: bezpłatny, pobierz wejściówkę w Muzeum lub online (dostępne od 28 listopada)
Zakres konsultacji:
- zdejmowanie miary
- proces powstawania koszul wedle starej szkoły krawiectwa wraz z detalami związanymi z krojeniem kołnierza – z przyszywaniem, a nie wklejaniem wkładu, modelowaniem zaszewek
- formy wykorzystywane w trakcie szycia tej części garderoby do podcięcie pachy, szyi i karczku.
Walentyna Szydlik, mistrzyni bieliźniarstwa, specjalizuje się w szyciu klasycznych męskich koszul. W jej pracowni powstały kreacje do ponad 120 filmów, głównie historycznych oraz na zamówienia okolicznościowe. Pani Walentyna słynie ze znawstwa tajników zawodowych, których brak w fachowej literaturze oraz internetowych tutorialach, gdyż zostały wypracowane w codziennej praktyce.
Pełny program Pracowni Rzemieślniczej do końca 2019 roku
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.