czw., 17.10.2019

bezpłatne wejściówki do odbioru online i w Muzeum

Szkoła fachów | Konsultacje z rzemieślnikami w Pracowni Rzemieślniczej

W czasie spotkania doświadczeni mistrzowie udzielać będą indywidualnych konsultacji. Cykl spotkań w Pracowni Rzemieślniczej jest odpowiedzią na zanik tradycyjnego kształcenia w systemie czeladnik – mistrz.

Zachęcamy uczestników do przygotowania własnego zagadnienia lub problemu, który chce rozwiązać. Konsultacje skierowane są do osób dorosłych zawodowo zajmujących się wytwarzaniem lub projektowaniem, osoby w trakcie kształcenia rzemieślniczego oraz zaawansowani pasjonaci.

Po pobraniu wejściówki prosimy o podanie godziny przybycia na adres: katarzyna.chudynska-szuchnik@muzeumwarszawy.pl

Konsultacje z mistrzem Zdzisławem Budzyńskim

Liczba miejsc: 6 osób
Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1
Wstęp: bezpłatny, pobierz wejściówkę w Muzeum i online

Zakres konsultacji:

• krój i konstrukcja odzieży miarowej ciężkiej – od marynarki po kurtki, płaszcze z tkanin, skóry oraz innych surowców
  • zdejmowania miary
  • dobór tkanin do danej sztuki
  • przeróbki i poprawki odzieży skórzanej

Zdzisław Budzyński posiada doświadczenie zawodowe z zakresu krawiectwa miarowego, kuśnierstwa oraz kożuszkarstwa. W 1952 roku ukończył gimnazjum i liceum krawiecko-kuśnierskie w Radomiu, a pierwszą pracę podjął w Zakładach Przemysłu Odzieżowego, późniejszej Corze na ul. Terespolskiej, gdzie współtworzył pierwowzory ubrań w laboratorium. Od ponad 40 lat prowadzi własną pracownię na Grochowie. W 2016 roku wziął udział w programie Projektowanie z rzemiosłem – uszył kurtkę skórzanką do kolekcji Polonauts Eweliny Czaplickiej Ruduchy.

Konsultacje z Leszkiem Hardejem

Liczba miejsc: 6 osób
Gdzie: Muzeum Warszawskiej Pragi, Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1
Wstęp: bezpłatny, pobierz wejściówkę w Muzeum i online

Zakres konsultacji:

• odnawianie galanterii skórzanej i innych wyrobów ze skóry od butów, torebek, odzież po skórzane meble.

Leszek Hardej jest technologiem garbarstwa, wykształconym na łódzkiej Politechnice, wieloletnim pracownikiem – mistrzem działu wykańczania Warszawskich Zakładów Garbarskich oraz Warszawskich Zakładach Przemysłu Skórzanego Syrena. Prowadzi własną działalność w Centrum Renowacji Mebli ze Skór, Galanterii i Odzieży Skórzanej Renoskór. W swojej pracy wykorzystuje tradycyjne techniki garbarskie.

Pełny program Pracowni Rzemieślniczej do końca 2019 roku

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.