czw, 26.11.2020

Wstęp bezpłatny

Szkoła Fachów – Rękawicznik | ONLINE

Mini wykład + tutorial z cyklu: Pracownia Rzemieślnicza

Do obejrzenia na naszym kanale vimeo:  Wykonane na prawym brzegu

Dzięki kamerze mistrz Czesław Jamroziński zaprosi nad do swojej pracowni oraz do PraRzemki w Muzeum Warszawskiej Pragi. Opowie o swoim warsztacie, który kontynuuje po stryju Mieczysławie Jamrozińskim, o historii i wzornictwie tej branży. A także o środowisku warszawskich rękawiczników, które bardzo się skurczyło, bo obecnie działają jedynie cztery pracownie. W latach 70 tych XX zakładów było 30, z czego 1/5 była po prawej stronie Wisły.

W czasie tutorialu mistrz pokaże dwanaście etapów tworzenia rękawiczki, w tym:   dolerowanie, depesowanie, debordowanie, rafilowanie, wycinanie dauma, wycinanie szychtli, fantowanie i tresowanie. Wyjaśni na czym polega szycie ściegiem ręcznym po wierzchu oraz lamowanie przy pomocy maszyny laszówki. Omówi tradycyjne narzędzia rękawicznicze, które będzie można obejrzeć w pracowni PraRzemka.

Nagraniem tym nawiązujemy do spotkań w pracowniach rzemieślników, które organizowaliśmy w ramach cyklu Wykonane na Prawym Brzegu Rzemieślnicy oraz do warsztatów w formule Szkoła Fachów, które odbywały się w Pracowni Rzemieślniczej w 2019 roku.

Prowadzący: Czesław Jamroziński jest jednym z ostatnich mistrzów rękawiczników. Wyróżnia go 50 letnie doświadczenie i niesamowita precyzja – wyroby kroi ręcznie z pamięci bez użycia szablonów i wykrojników.  Zajmuje niedużą pracownię „pod schodami” przy ul. Marszałkowskiej. Początki zakładu i narzędzia w nim używane pochodzą z lat 30 tych XX wieku.

Kuratorka: Katarzyna Chudyńska Szuchnik

Nagranie towarzyszy ekspozycji „W procesie” przedstawiającej etapy szycia rękawiczki.

Tutorial został zrealizowany w ramach programu warsztatów Pracowni Rzemieślniczej wyposażonej w narzędzia i maszyny pozyskane od warszawskich wytwórców w celu popularyzacji i transferu rzemiosła.

Program Pracowni w 2020 roku realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.