czw., 18.11.2021

wstęp bezpłatny

Tarchomińskie zaduszki | wykład ONLINE

Cmentarz Tarchomiński wciąż jest mało znany. Tymczasem białołęcka nekropolia istnieje co najmniej 230 i jest ważnym materialnym dziedzictwem prawego brzegu.

Pochowano tu wiele osób, które wpisały się w dzieje prawobrzeżnej Warszawy. To Prażanie (w szerokim tego słowa pojęciu) z dziada pradziada, ale również przybysze z różnych stron. Wśród nich są zasłużeni ogrodnicy-społecznicy Majlertowie, ziemianie Prus-Wiśniewscy, chłopcy z Armii Krajowej, którzy we wrześniu 1944 roku podjęli brawurową akcję przedarcia się przez Wisłę, a także artyści, jak ceramik prof. Stanisław Jagmin czy malarz Engelbert Bytomski.

Odnajdujemy też wątki wielokulturowe. Na najstarszym nagrobku, z 1853 roku, znajduje się nazwisko Unruh. A spora część dzisiejszej nekropolii przed laty należała do nieco zapomnianych dziś Prażan-Olędrów pochodzenia niemieckiego.

Fundacja AVE właśnie pracuje nad monografią Cmentarza Tarchomińskiego. Za kilka miesięcy ukaże się album, prezentujący na fotografiach Macieja Zawistowskiego piękno tego miejsca, jak również przybliżający historię pochowanych tu osób.

O tym wszystkim w czasie wieczoru na Pradze opowie Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave.

Prowadzenie spotkania: Jolanta Wiśniewska

Do zobaczenia na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi!

Fot. Maciej Zawistowski

Wydarzenie realizowane jest w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.