Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 04.04.2022
17:00–19:00

Debata
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Warszawscy Wietnamczycy – obecni/nieobecni na mapie kulturalnej Warszawy

Podczas debaty odniesiemy się do kilku ważnych pytań o długą historię obecności społeczności wietnamskiej w mieście stołecznym. 

Wietnamska diaspora w Warszawie ma długą historię sięgającą lat 50 XX wieku. Jest to jedna z największych społeczności mniejszościowych w mieście, stanowi jego nierozerwalną część współuczestnicząc w przemianach miasta, zachodzących zmianach społecznych.

Czego potrzeba, aby wietnamska społeczność, funkcjonująca w Warszawie od kilkudziesięciu lat, była na stałe obecna w warszawskiej przestrzeni kulturalnej? Jakie działania powinny być podejmowane przez instytucje kultury/administrację publiczną/polskie instytucje pozarządowe/społeczność wietnamską i jej reprezentantów?

Zastanowimy się nad tym jakie bariery stoją na przeszkodzie w udziale społeczności wietnamskiej w warszawskich i polskich instytucjach kultury. Odniesiemy się do przykładów inicjatyw społeczno-kulturalnych z udziałem polskich Wietnamczyków podejmowanych na przestrzeni ostatnich 30 lat w Warszawie wskazując na sukcesy i wyzwania przed jakimi staje społeczność wietnamska. Ważnym aspektem jest również kwestia pokoleniowa: jaką rolę mogą w tym zakresie odgrywać reprezentanci drugiego, trzeciego pokolenia?

W rozmowie udział wezmą:

Moderatorką spotkania będzie Grażyna Szymańska-Matusiewicz (Instytut Socjologii UW)

Aleksandra Winiarska – dr socjologii i kulturoznawczyni w zakresie stosunków międzykulturowych, adiunktka w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, badaczka stowarzyszona w Ośrodku Badań nad Migracjami UW.  Współredaktorka książek: „Po sąsiedzku z różnorodnością. Interakcje w miejskich przestrzeniach lokalnych z perspektywy różnych grup mieszkańców” (2018) oraz „Wielkomiejskie wspólnoty. Trwałość i zmiana” (2020). Wiceprzewodnicząca Sekcji Socjologii Migracji Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Koordynatorka projektu „Równy dostęp cudzoziemców do usług publicznych: Warszawa” finansowanego z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.

Thuc Linh Nguyen Vu – pracuje w Centrum Badań nad Historią Transformacji (RECET) na Uniwersytecie Wiedeńskim. Obroniła doktorat na Europejskim Instytucie Uniwersyteckim we Florencji w 2019 i pracowała w Centrum Historii Globalnej na Freie Universität w Berlinie. Publikowała zarówno w czasopismach naukowych jak i w prasie popularnej. Linh obecnie pracuję nad książką o kontaktach między Polską, a Wietnamem po 1955 w kontekście globalnego socjalizmu, globalnej zimnej wojny, dekolonizacji i migracji.

Thăng Long ĐỖ – urodzony w Hanoi, w Wietnmie, w 1989 roku przyjechał do Polski na studia z fizyki technicznej i matematyki stosowanej. Obecnie pracuje jako ekspert od marketing’u performance’owego. Jest również działaczem społecznym, aktywnym m.in. w stowarzyszeniu artystyczno-kulturalnym Wietnamczyków w Polsce „BAY.”

Konrad Schiller – historyk sztuki (Uniwersytet Warszawski), doktorant IS PAN w Warszawie. Ukończył studia postkolonialne na Goldsmiths University of London. Jest kierownikiem Muzeum Woli, Oddziału Muzeum Warszawy. Pracował w Królikarni Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Warszawie. Był kuratorem programu dyskursywnego w U-Jazdowski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) w Warszawie. W swoich badaniach skupia się na tematyce kształtowania polityki kulturalnej w Polsce na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Autor kilkudziesięciu artykułów. Publikował min. w „Czasie Kultury”, „Obiegu”, „Szumie”. Jest autorem licznych tekstów do katalogów wystaw.

Informacje praktyczne:

Spotkanie na żywo w Muzeum Pragi (ul. Targowa 50/52), sala konferencyjna – wejście przez dziedziniec Muzeum Pragi.

Debata będzie również transmitowana na Facebooku Muzeum Woli.

Limit miejsc: 30

Spotkanie poświęcone mniejszości muzułmańskiej odbędzie się 5 kwietnia.

Wydarzenie współorganizowane przez Muzeum Woli, Muzeum Pragi i Uniwersytetem Warszawskim – Wydziałem Socjologii.

Debata w ramach projektu: HERA, En/counter/points: (re)negotiating belonging through culture and contact in public space and place.

This project has received funding from the European Union’s Horizon 2020 research and innovation programme under grant agreement No 769478. The project en/counter/points is financially supported by the HERA Joint Research Programme (www.heranet.info) which is co-funded by AHRC, MIUR, NCN, NWO, BMBF, and the European Commission through Horizon 2020.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.