Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 26.04.2018
10:00–12:00

Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp na zapisy

Warsztaty ebru z Alparslanem BABAOĞLU | Tradycja zdobienia papieru

Alparslan Babaoğlu

Ebru to tradycyjna sztuka zdobienia papieru. Polega na przenoszeniu na papier wzorów tworzonych przy pomocy farb, które rozprowadza się pędzelkami  (wyrabianymi z łodygi róży i końskiego włosia) oraz patyczkami na wodzie zagęszczonej tłustą substancją.

Do tradycyjnych wzorów stosowanych w sztuce ebru zalicza się, m.in.: wzory kwiatowe, roślinne i ornamentalne czy motywy plecionkowe. Wszystkie składniki stosowane w sztuce ebru są naturalne. Niezwykłe barwy obrazów ebru są trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Podczas gdy kolory obrazów olejnych płowieją niekiedy już po upływie 50 lat, obrazy ebru pozostają niezmienne przez setki lat. Niepowtarzalność dzieł ebru wykorzystywano w Turcji już od XVI wieku, używając papierów zdobionych sztuką ebru do prowadzenia oficjalnej korespondencji oraz wystawiania dokumentów sułtańskich. Nie można było ich bowiem sfałszować ani skopiować.

W 2014 roku sztuka ebru została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Warsztaty sztuki ebru poprowadzi Alparslan Babaoğlu, jeden z najbardziej znanych Mistrzów Ebru w Turcji.

***

Alparslan BABAOĞLU

Urodził się w 1957 roku w Ankarze. Edukację podstawową i średnią realizował w Ankarze i Erzurumie. Dzięki stypendium kontynuował edukację wyższą na Wydziale Inżynierii Elektronicznej w Anglii, gdzie w 1980 roku uzyskał dyplom magistra z wyróżnieniem, po czym wrócił do ojczystego kraju. Alparaslan Bababoğlu, który do 2011 roku pracując w zawodzie w instytucji publicznej, mógł poświęcić jedynie czas wolny na sztukę ebru, po przejściu na emeryturę poświęcił się całkowicie kunsztowi malowania na wodzie, skupił się na technice tradycyjnej sztuki ebru i badaniach w tym zakresie oraz zaczął prowadzić kursy ebru we współpracy z różnymi instytucjami.

W 1985 roku poznał swojego mistrza, Mustafę Düzgünman, i w 1989 roku otrzymał od niego dyplom z zakresu wykonywania i nauki sztuki ebru.

W 2008 została wydana jego książka Ebru Stambułu (tur. Ebru İstanbul) a w 2017 roku Fundacja Klasycznej Sztuki Tureckiej (Klasik Türk Sanatları Vakfı) wydała jego książkę zatytułowaną  Tureckie Ebru (tur. Türk Ebrusu).

Jego dzieła znajdują się w Pałacu Prezydenckim oraz siedzibie Premiera Republiki Turcji, w Banku Głównym Republiki Turcji, w siedzibie Albaraka Türk oraz wielu muzeach i prywatnych kolekcjach.

Alparslan Babaoğlu w 2013 roku otrzymał główną nagrodę przyznaną przez Ministerstwo Kultury Republiki Turcji.

Organizatorzy: Muzeum Warszawy, Centrum Kultury Tureckiej

Wstęp wolny, konieczna rejestracja pod adresem mailowym patrycja.labus-sidor@muzeumwarszawy.pl lub numerem telefonu 22 518 34 01 (pn.-pt. godz. 8.00-16.00). Tylko 10 miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń.

Muzeum Warszawskiej Pragi – wejście przez furtkę od ul. Kępnej


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.