czw., 25.08.2022

Warsztaty retuszu fotograficznego | „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne”

Grafika. Na górze na różowym tle napis Celina Osiecka. Usługi fotograficzne. Poniżej wielokrotny portret uśmiechniętej Celiny Osieckiej z nałożonym filtrem w różnych pastelowych kolorach.

Wystawa „Celina Osiecka. Usługi fotograficzne” pokazuje fotografie z archiwum zakładu Celiny Osieckiej. Fotografka w swojej pracy korzysta z analogowych metod pracy. Wizerunki klientów i klientek naświetla na czarno-białych negatywach, które następnie poddaje obróbce chemicznej w ciemni. Na koniec retuszuje je tradycyjną metodą ołówkową.

Warsztaty retuszu fotograficznego

Warsztaty będą stanowiły wprowadzenie do techniki retuszu ołówkowego wykonywanego na fotograficznych materiałach negatywowych – tradycyjnej metody poprawiania wyglądu portretowanej osoby.

Podczas warsztatów pokrótce prześledzimy historię technik retuszerskich stosowanych na fotografiach. Na podstawie przykładów oryginalnych prac zapoznamy się z różnorodnymi metodami retuszu. Przyjrzymy się bliżej preferowanej przez Celinę Osiecką technice retuszu ołówkowego.

Prowadzenie: Anna Seweryn

Konserwatorka fotografii, absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie oraz Hochschule für Technik und Wirtschaft w Berlinie (konserwacja materiałów fotograficznych i audiowizualnych). Pracowniczka Archiwum Narodowego w Krakowie – konserwatorka materiałów archiwalnych, opiekunka zasobu fotograficznego i audiowizualnego Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Informacje praktyczne

Liczba uczestników: 12 osób

Bilety dostępne na tydzień przed wydarzeniem.

Miejsce spotkania: sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi

Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie.