Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 21.04.2022
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny

Wieczór w 120. rocznicę urodzin Władysława Sebyły

W programie wieczoru wystąpienie Władysława Ryszarda Szeląga (prezesa Towarzystwa Historycznego im. Szembeków), projekcja filmu dokumentalnego „Saga Sebyłów” i poezja Władysława Sebyły w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie pod kierunkiem Małgorzaty Włodek pod patronatem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”

Wydarzeniu towarzyszy wystawa artystów Klubu Malarzy przy Towarzystwie Historycznym im. Szembeków. Prezentujemy prace inspirowane twórczością Władysława Sebyły. Prace artystów będzie można obejrzeć podczas wydarzenia oraz na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi.

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu „Prawobrzeżni”.

 

WŁADYSŁAW SEBYŁA (1902-1940)

Wybitny prażanin, poeta, krytyk literacki, tłumacz, członek grupy „Kwadryga”, laureat Złotego Wawrzynu Akademii Literackiej. Władysław Sebyła urodził się w Kłobucku, ale ostatnie lata życia spędził na warszawskiej Pradze – w rodzinnym mieszkaniu żony Sabiny z Krawczyńskich przy ul. Brzeskiej 5.

Powołany do wojska w przededniu wybuchu wojny w 1939 r., nie powrócił już do domu. Zginął zamordowany przez NKWD w Starobielsku w 1940 r. Jego twórczość po wojnie została skazana na zapomnienie.

Mieszkanie Sebyłów przy Brzeskiej było w latach 30. XX wieku ogniskiem życia literackiego, odwiedzanym przez znane postacie polskiej kultury. Bywali tu między innymi: Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Ryszard Dobrowolski, Stefan Flukowski, Jan Golus, Leopold Lewin. Tu powstawały wiersze do tomików „Obrazy myśli”, czy „Koncert egotyczny”. Tu wraz z przyjaciółmi i rodziną Sebyła muzykował. Wszechstronnie uzdolniony, zajmował się także krytyką literacką, tłumaczył i malował.


Współorganizator: Towarzystwo Historyczne im. Szembeków.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.