czw., 09.05.2024

Wokół Prawobrzeżnych. Ceramiczka: Wanda Szrajberówna

Wanda Szrajberówna (1886-1962) – artystka, ceramiczka, instruktorka i edukatorka. Za swoich artystycznych mentorów uważała malarza Konrada Krzyżanowskiego i kaszubskiego garncarza Franciszka Necla. Jako jedna z pierwszych Polek zainteresowała się sztuką stosowaną i ceramiką. W latach 20. i 30. XX w. prowadziła na terenie obecnej Białołęki stację doświadczalną dla ceramiki ludowej oraz tzw. wiśniewską garnkownię, do której zapraszała dziewczęta z okolicy.

Wykład Elżbiety Miecznikowskiej – etnografki, kustoszki Muzeum Mazowieckiego w Płocku, autorki wystawy i książki „W wiśniewskiej garnkowni pani Wandy”.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Prawobrzeżne”, która opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą. „Wokół Prawobrzeżnych” to spotkania z osobami, które miały szansę poznać bohaterki wystawy osobiście, jako członkowie rodziny, współpracownicy, przyjaciele i znajomi.

Fotografia: Wanda Szrajberówna z dziewczętami przy pracy w Wiśniewie, przedruk z Kobiety Współczesnej 1927, nr 31

Wydarzenie zrealizowane w cyklu „Prawobrzeżni”, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych m.st. Warszawy.