czw., 01.02.2024

wstęp wolny

Wokół Prawobrzeżnych. Nauczycielki: Jadwiga Czajka, Zofia Łabusiewicz i Helena Rzeszotarska

Zdjęcie wystawy „Prawobrzeżne”. Zdjęcia i wycinki z gazet przyczepione do ściany z fototapetą łaki.

Wystawa „Prawobrzeżne” opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą. W cyklu wydarzeń „Wokół Prawobrzeżnych” chcemy przyjrzeć się każdej z nich. W spotkaniach wezmą udział osoby, które miały szansę poznać bohaterki wystawy osobiście, jako członkowie rodziny, współpracownicy, przyjaciele i znajomi.

W styczniu porozmawiamy o Jadwidze Czajce, Zofii Łabusiewicz i Helenie Rzeszotarskiej, trzech nauczycielkach.

Szkoła była dla nich miejscem zawodowego spełnienia, polem realizacji idei i marzeń. Uczyły i wychowywały pokolenia wykształconych kobiet, miały niezwykły kontakt z uczennicami. Podczas spotkania opowiemy o tych trzech charyzmatycznych postaciach głosem osób, które miały szczęście być ich uczennicami i miały z nimi rodzinne relacje.

Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy: Jolanta Wiśniewska.