czw., 29.02.2024

Wokół Prawobrzeżnych. Pływaczka: Józefa „Buba” Czuperska

Zdjęcie wystawy „Prawobrzeżne”. Zdjęcia i archiwalne dokumenty przyczepione do ściany z fototapetą tafli wody.

Woda i sport były jej żywiołem.

Pływać nauczyła ją matka – instruktorka na słynnej przedwojennej przystani Braci Kozłowskich. Po raz pierwszy wystartowała w zawodach w 1934 roku jako uczennica szkoły Zofii Łabusiewicz. Był to długodystansowy wyścig pływacki Wilanów-Warszawa, organizowany przez warszawski Yacht Club. Buba brała udział w tym wyścigu jeszcze wielokrotnie razem ze swym bratem Aleksandrem (pływakiem, zawodnikiem i trenerem piłki wodnej).

Po II wojnie światowej związała się na wiele lat z Młodzieżowym Domem Kultury przy ul. Łazienkowskiej. Pracowała jako instruktorka pływania i trenerka młodzieży. Była sędzią sportową, zasłużoną członkinią Polskiego Związku Pływackiego. Kochana przez wychowanków, stała się dla nich legendą za życia.

O Bubie i Aleksandrze Czuperskich w czasie spotkania opowiedzą: Jacek Czuperski (syn Aleksandra, bratanek Józefy Czuperskiej) i Róża Karwecka (sąsiadka z kamienicy Skaryszewska 10). Ilustracją wspomnień będą unikatowe fotografie i pamiątki ze zbiorów rodzinnych.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Prawobrzeżne”, która opowiada o dziewięciu wyjątkowych kobietach, które zawsze szły własną drogą. „Wokół Prawobrzeżnych” to spotkania z osobami, które miały szansę poznać bohaterki wystawy osobiście, jako członkowie rodziny, współpracownicy, przyjaciele i znajomi.

Spotkanie poprowadzi kuratorka wystawy: Jolanta Wiśniewska.

Wydarzenie zrealizowane w cyklu „Prawobrzeżni”, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych m.st. Warszawy.