czw., 28.09.2023

Oprowadzanie
udział bezpłatny

Wrzesień ze Stacją Muzeum: Historia Kolei Warszawsko-Petersburskiej | „Kolej na Pragę”

Ponad 160 lat temu oddano do użytku Warszawsko-Petersburską Kolej Żelazną. Była to druga linia kolejowa poprowadzona przez ziemie polskie, a jej budowa trwała aż 11 lat. Pociąg ruszał z miejsca, gdzie dziś jest zlokalizowany gmach Dyrekcji Kolei Państwowych przy ul. Targowej (Dworzec Petersburski), a dzisiejszy Dworzec Wileński był stacją towarową.

Ta niezwykle ważna droga kolejowa zmieniła życie wielu miast, miasteczek i wsi, i miała ogromne znaczenie również dla handlu. Na Pradze przeładowywano towary na statki albo spławiano Wisłą do Gdańska, a potem dalej w świat.

Wykład o początkach i historii Kolei Warszawsko-Petersburskiej poprowadzi wybitny specjalista – Michał Fludziński ze Stacji Muzeum.

Dowiedz się więcej o wystawie „Kolej na Pragę”.