śr., 18.05.2022

Spacer

Wszystko jest ciekawe. Spacer po Kamionku z Agnieszką Rayss i Marcinem Wichą

Kamionek to bardzo intensywnie zmieniająca się część prawobrzeżnej Warszawy.

Dawne przemysłowe budynki zastępowane są równiutkimi blokami, zarośla ustępują miejsca  przystrzyżonej pod linijkę zieleni i kostce bauma. Ciągle trwa tor kolarski Dynasy, ale jest zamknięty – próby wejścia przez płot kończą się przyjazdem ochrony. Zmiany w zabudowie oznaczają również napływ nowych mieszkańców, którzy zamieszkają w eleganckich blokach.

Dostrzegli to studenci Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS (School of Form), który ponad rok temu zaczął działać w dawnej fabryce Szpotańskiego na Kamionku (dowiedz się więcej).

Na ich zdjęciach, które w Muzeum Warszawskiej Pragi można oglądać do 20 maja, zobaczymy zarówno te zmiany, jak i elementy które trwają mimo upływu lat. Będzie to dla nas punkt wyjścia do popołudniowego spaceru po Kamionku. Wraz z Agnieszką Rayss, historyczką sztuki i fotografką, opiekunką wspomnianej grupy studenckiej i Marcinem Wichą, grafikiem i pisarzem, mieszkańcem Grochowa.

Razem przyjrzymy się przestrzeni Kamionka. Zastanowimy się, co ta okolica może opowiedzieć (nie tylko studentom) o projektowaniu i o mieście.

Informacje praktyczne

Udział w wydarzeniu za okazaniem biletu. Bilety można kupić w kasie Muzeum Warszawskiej Pragi (w godzinach otwarcia Muzeum) lub online.

Miejsce zbiórki: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52