czw., 06.05.2021

Wstęp bezpłatny

Zaraza się nie oddala. Cholera w Warszawie | ONLINE

Czarno białe zdjęcie mogiły oznaczonej niskim murkiem i kamiennym krzyżem.

Wydarzenie przełożone z 29 kwietnia.

W 1872 roku na Europę spadła kolejna epidemia cholery. W lato pojawiła się w Warszawie. Codzienna prasa raportowała o liczbach zarażeń, ozdrowień, zgonów. Szokował odsetek tych ostatnich, bo śmiertelność sięgała nawet 50 procent. Trwały dyskusje nad przyczyną tej choroby. Wciąż nie znano na nią lekarstwa.

Jak usiłowano walczyć z cholerą 150 lat temu? Jakie ograniczenia nakładano na mieszkańców? Gdzie chowano zmarłych?

Sytuację w Warszawie w dobie pandemii w XIX wieku przybliży Adam Lisiecki.

Wydarzenie odbędzie się online na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zdjęcie: autor nieznany, zbiory Muzeum Warszawy, Mogiła, w której w 1908 roku złożono szczątki ze zlikwidowanego pobliskiego cmentarza cholerycznego na Golędzinowie.