czw., 24.05.2018

ZOO w muzeum | TEMAT: Jak funkcjonują zwierzęta w mieście. Problemy ptaków w mieście

dr Katarzyna Czujkowska

ZOO W MUZEUM: Jak funkcjonują zwierzęta w mieście. Problemy ptaków w mieście – spotkanie z dr Agnieszką Czujkowską

Zapraszamy na spotkanie z dr Agnieszką Czujkowską, lekarzem weterynarii oraz Kierownikiem Działu Rehabilitacji Zwierząt Dzikich w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie. Dr Agnieszka tym razem opowie o tym, z jakimi problemami spotykają się zwierzęta w mieście, a konkretnie ptaki. Po prelekcji będzie czas na pytania ze strony publiczności.

W miastach spotkamy je wszędzie – w parkach, ogrodach, na osiedlach. Są nierozłącznym elementem miejskiego życia. Budują gniazda w blokach, kamienicach i na strychach. Ptaki, które w miastach muszą zmierzyć się z problemami często nietypowymi dla siedlisk naturalnych. Z doświadczeń Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” przy Warszawskim Ogrodzie Zoologicznym wynika, że jednymi z najczęstszych przyczyn interwencji są kolizje (zarówno z samochodami, jak i szybami), porwania piskląt w stadium podlota oraz ataki kotów i innych ptaków (szczególnie licznych w Warszawie wron siwych). Pozostałe niebezpieczeństwa to zatrucia (w tym elementami ołowianymi zestawów wędkarskich), ciała obce (takie jak haczyki, żyłki, elementy sznurków), ale także botulizm, nieprzygotowanie do skrajnych warunków atmosferycznych w zimie, a nawet postrzały. Odrębną grupą pacjentów są ptaki migrujące przez miasto – tutaj największym problemem są kolizje z szybami i budynkami, a także wycieńczenie i wtórne ataki wron siwych oraz kotów.

ZOO W MUZEUM  to cykl spotkań z pracownikami warszawskiego ZOO, którzy przedstawiają swoich podopiecznych. Spotkania odbywają się w sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi raz w miesiącu (w czwartki), w ramach programu towarzyszącego wystawie @90 urodziny warszawskiego ZOO. Wstęp wolny.

Sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi

dr Katarzyna Czujkowska