Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Od 10 lutego do 4 marca 2018

Akt urodzenia Pragi | Prezentacja oryginalnego aktu lokacji z XVII wieku

Wystawa | Akt urodzenia Pragi

Zobacz oryginalny rękopis aktu lokacji Pragi!

Zabytkowy dokument, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, od 10 lutego będzie można oglądać w Muzeum Warszawskiej Pragi. Okazja jest ku temu doskonała – tego dnia mija bowiem dokładnie 370 lat od jego podpisania.

Akt lokacyjny, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, rzadko jest upubliczniany. Tym razem chcemy go nie tylko wyeksponować, ale i zachęcić do samodzielnego pochylenia się nad jego zawartością. Pomogą w tym udostępnione tłumaczenie treści z łaciny na język polski, drobne historyczne komentarze oraz program towarzyszący. Dzięki nim wspomniane w akcie miejsca, postaci i okoliczności, w jakich cztery wieki temu „rodziła się” Praga, przestaną być zagadkowe.

Czas trwania ekspozycji | 10 lutego – 4 marca

WSTĘP: bezpłatny 10–18 lutego, płatny 20 lutego – 4 marca


KOLOFON:

Podziękowania za wypożyczenie Dokumentu lokacyjnego dla Archiwum Głównego Akt Dawnych

Szczególne podziękowania dla dr. Michała Kuleckiego, Anny Czajki oraz Małgorzaty Witeckiej

Kurator i autor scenariusza: Adam Lisiecki

Projekt plastyczno-przestrzenny: Urszula Rojek

Projekt identyfikacji graficznej: Joanna Bębenek

Redakcja i korekta: Katarzyna Lisiecka

Produkcja: Ksenia Góreczna, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

Działania promocyjne: Dominika Dragan, Dagmara Mazurek, Dominik Witaszczyk, Marek Władyka

Specjalne podziękowania: dr Zofia Borzymińska, Karolina Jusińska, Robert Kołodziejski, Janusz Korzeniowski, Katarzyna Kuzko-Zwierz, Patrycja Labus-Sidor, Edward Nowak, Igor Nowak, Aleksandra Różycka, Żaneta Urbaniak, Anna Wigura, Jolanta Wiśniewska, Konrad Wojewódzki, Magdalena Zoń, Krzysztof Zwierz


Wystawa powstała we współpracy z: 


PROGRAM TOWARZYSZĄCY

Spacer – Wizyta w sercu Pragi. Zwiedzanie kościoła Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej

Wnętrze kościoła Matki Bożej Loretańskiej kryje niezwykły zabytek – XVII-wieczny domek loretański, wybudowany na Pradze staraniem tutejszego zakonu bernardynów, dzięki hojnym fundacjom królewskim i magnackim. Jest obiektem wymienionym w dokumencie lokacji miasta i umieszczonym w praskim herbie. Świątynię będziemy zwiedzać wspólnie z Jolantą Wiśniewską i Anną Wigurą (Muzeum Warszawskiej Pragi).

Wydarzenie bezpłatne

Zbiórka: przed kościołem (ul. Ratuszowa 5a)

Warsztaty – Portret króla Władysława

Muzeum Drukarstwa, którego tymczasowa siedziba znajduje się na Pradze przy ulicy Ząbkowskiej, 10 lutego włączy się w popularyzowanie 370. rocznicy nadania praw miejskich osadzie na prawym brzegu Wisły, przez króla WŁADYSŁAWA IV. Z tej okazji zostanie zaprezentowany portret monarchy wykonany w 1860 r. przez Henryka Aschenbrennera w warszawskiej pracowni litograficznej Adama Dzwonkowskiego. Upamiętnieniem rocznicy będzie okolicznościowy druk złożony typograficznie, z wizerunkiem króla, wytłoczony na zabytkowej prasie.

Wydarzenie bezpłatne

Miejsce: Muzeum Drukarstwa (ul. Ząbkowska 23/25)

Warsztaty – Muzeum dla maluchów – Idziemy na bazar

W czasie warsztatów dzieci mogą spodziewać się nie tylko świetnej zabawy. Każdy z małych uczestników zabierze z muzeum swój własnoręcznie przygotowany prezent z okazji 370 urodzin Pragi.

Dokładnie 370 lat temu Praga uzyskała prawa miejskie i wiele przywilejów, między innymi możliwość organizacji targów i jarmarków. Jest zatem wspaniała okazja do świętowania!

Uwaga: warsztaty dla dzieci do 6 roku życia. Liczba uczestników: 25 osób

Prowadzenie: Karolina Jusińska (Muzeum Warszawskiej Pragi)

Wydarzenie płatne (10 zł za udział dziecka, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna)

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

Wykład w przestrzeni wystawy (oraz prezentacja aktu lokacji) – Akt urodzenia Pragi

Adam Lisiecki (Muzeum Warszawskiej Pragi) opowie o jednym z najważniejszych zabytków w historii warszawskiej Pragi – rękopisie akcie lokacji z 1648 roku – dzięki któremu formalnie stała się miastem. W okresie świętowania „Urodzin” Pragi warto zapoznać się z treścią jaką zawiera ten dokument oraz z jego niezwykle skomplikowanymi losami. Czas trwania wykładu ok. 40 min.

Wydarzenie bezpłatne

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

Warsztaty – Kaligrafia, czyli sztuka pięknego pisania

Spotkanie z Januszem Korzeniowskim, mistrzem kaligrafii, popularyzatorem dawnych technik pisarskich przy użyciu pióra ptasiego oraz pióra ze stalówką. Dorosłych, młodzież i dzieci zapraszamy do nauki pięknego pisania. Czas trwania warsztatów ok. 90 minut.

Wydarzenie płatne (10 zł od osoby, obowiązują zapisy)

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

ZAPISY: patrycja.labus-sidor@muzeumwarszawy.pl

Wykład – Prawem i lewem… Żydzi na Pradze do 1796 roku

Król Władysław IV w 1648 r., nadając prawa miejskie podwarszawskiej Pradze, przypomniał, że Żydom nie wolno w niej mieszkać, jako że już dawniej zostali „z Księstwa Mazowieckiego i z miasta naszego Warszawy” wygnani. Tymczasem kusiła ona i przyciągała… Skomplikowaną i mało znaną historię żydowskiego osadnictwa na Pradze przybliży dr Zofia Borzymińska (Żydowski Instytut Historyczny).

Wydarzenie bezpłatne

Miejsce: sala konferencyjna Muzeum Warszawskiej Pragi

Zajęcia Do muzeum z nosidełkiem – Czy w pewnym starym dokumencie zawarty jest przepis na Pragę?

Zajęcia dla rodziców i opiekunów z dziećmi w wieku 0-2.

Akt lokacji Pragi to nie tylko dokument spisany wg urzędowych prawideł z minionej epoki i piękny przedmiot o zadziwiającej historii, to także pretekst do refleksji nad współczesną tożsamością dzielnicy, miasta i nas samych. Pochylmy się wspólnie nad bezcennym obiektem z 1648 roku.

Prowadzenie: Adam Lisiecki (Muzeum Warszawskiej Pragi)

Wydarzenie płatne (10 zł za udział dorosłej osoby, wstęp wolny dla dzieci)

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi

Wykład – Mieszkańcy i właściciele Pragi – od jej narodzin do przyłączenia do Warszawy

Krzysztof Zwierz (Muzeum Warszawy) w czasie wykładu opowie o dawnych mieszkańcach i właścicielach Pragi. Kim byli, czym się zajmowali? Pod lupę zostanie wzięty okres od czasu otrzymania praw miejskich aż do momentu przyłączenia miasta do Warszawy.

Wydarzenie bezpłatne

Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi


OFERTA LEKCJI DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

  • Wszystkiego najlepszego, Prago!

LEKCJA + WARSZTAT

GRUPA WIEKOWA: przedszkole, szkoła podstawowa klasy I-VI

CZAS TRWANIA: 60 min

W trakcie lekcji dzieci dowiedzą się, jaką funkcję pełnił akt lokacyjny, co oznacza jego nazwa, jakie zawierał informacje oraz w jakim języku go spisano. Spróbujemy w tekście znaleźć imię króla, który podpisał dokument oraz rozszyfrować znaczenie herbu Pragi. Na końcu zastanowimy się, czego można życzyć Pradze z okazji rocznicy nadania jej mieszkańcom praw miejskich, a w części warsztatowej przygotujemy indywidualne kartki okolicznościowe.

KOSZT: 50 zł od grupy

ZAPISY ORAZ INFORMACJE: 22-518-34-07

  • Miasto Praga

LEKCJA + WARSZTAT Z ANALIZY TEKSTU ŹRÓDŁOWEGO

GRUPA WIEKOWA: klasy VII-VIII, liceum, technikum

CZAS TRWANIA: 60 min

W takcie lekcji spróbujemy przeanalizować treść aktu lokacyjnego, który określał zasady funkcjonowania Pragi do momentu włączenia jej do Warszawy. Jakiego miasta chcieli prażanie w XVII wieku? Zajęcia są okazją do dyskusji na temat praw i przywilejów mieszczan, ale przede wszystkim do przyjrzenia się oryginalnemu dokumentowi, który szczęśliwie przetrwał 370 lat.

KOSZT: 50 zł od grupy

ZAPISY ORAZ INFORMACJE: 22-518-34-07