Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

10 lutego - 4 marca 2018

Akt urodzenia Pragi | Prezentacja oryginalnego aktu lokacji z XVII wieku

Wystawa | Akt urodzenia Pragi

Zobacz oryginalny rękopis aktu lokacji Pragi!

Zabytkowy dokument, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi. 10 lutego mija dokładnie 370 lat od jego podpisania.

Akt lokacyjny, na co dzień przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych, rzadko jest upubliczniany. Tym razem chcemy go nie tylko wyeksponować, ale i zachęcić do samodzielnego pochylenia się nad jego zawartością. Pomogą w tym udostępnione tłumaczenie treści z łaciny na język polski, drobne historyczne komentarze oraz program towarzyszący. Dzięki nim wspomniane w akcie miejsca, postaci i okoliczności, w jakich cztery wieki temu „rodziła się” Praga, przestaną być zagadkowe.

KOLOFON:

Kurator i autor scenariusza: Adam Lisiecki

Projekt plastyczno-przestrzenny: Urszula Rojek

Projekt identyfikacji graficznej: Joanna Bębenek

Redakcja i korekta: Katarzyna Lisiecka

Produkcja: Ksenia Góreczna, Marek Lisik, Krzysztof Świerczewski, Michał Tański

Działania promocyjne: Dominika Dragan, Dagmara Mazurek, Dominik Witaszczyk, Marek Władyka

Specjalne podziękowania: dr Zofia Borzymińska, Karolina Jusińska, Robert Kołodziejski, Janusz Korzeniowski, Katarzyna Kuzko-Zwierz, Patrycja Labus-Sidor, Edward Nowak, Igor Nowak, Aleksandra Różycka, Żaneta Urbaniak, Anna Wigura, Jolanta Wiśniewska, Konrad Wojewódzki, Magdalena Zoń, Krzysztof Zwierz

Podziękowania za wypożyczenie Dokumentu lokacyjnego dla Archiwum Głównego Akt Dawnych.

Szczególne podziękowania dla dr. Michała Kuleckiego, Anny Czajki oraz Małgorzaty Witeckiej.


Wystawa powstała we współpracy z Archiwum Głównym Akt Dawnych.