Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

16 listopada 2017 – 15 kwietnia 2018

Co słychać na Pradze?

Kulisy powstawania wystawy "Co słychać na Pradze?"

Posłuchasz, dotkniesz, powąchasz

Wystawa „Co słychać na Pradze?” już jest dla wszystkich, choć jest tworzona z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących. Z pewnością będzie to okazja, by spróbować inaczej niż na co dzień poznać przestrzeń miasta.

„Co słychać na Pradze?” to dźwiękowy portret prawobrzeżnej Warszawy. Właściwie to szkic do portretu, bo ten projekt można rozwijać, pogłębiać i aktualizować. Inspiracją były internetowe mapy dźwiękowe. W muzeum możemy przecież wzbogacić dźwięk o związane z nim przedmioty! Tym razem wszystkiego można dotykać. A gdyby jeszcze dodać zapachy?

Kuratorka wystawy, Anna Mizikowska, jest z wykształcenia i doświadczenia dziennikarzem radiowym. Jak twierdzi: „myśli uszami”. Dostrzega dźwiękowe „tło” miasta, kojarzy miejsca z ich brzmieniem. Chce wiedzieć, co słyszy. Chciałaby, żeby inni – Goście wystawy – spróbowali poznać Pragę z takiej perspektywy.

Wystawa „Co słychać na Pradze?” w Muzeum Warszawskiej Pragi jest dla wszystkich, bo wzrok nie jest na niej niezbędny. Każdy może się tu czegoś nauczyć: o mieście, o sobie, o innych.

Ekspozycję stworzono przy użyciu narzędzi ułatwiających jej odbiór przez osoby niewidome i niedowidzące. Jest także dostępna dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Oto wszystkie osoby i instytucje, które pozwoliły na nagrania i zdecydowały się udostępnić niezwykłe eksponaty do dotykania: Fundacja PBG, Pan Dariusz Czop i Tramwaje Warszawskie, LOTTE Wedel, Galeria Wileńska, Pszczelarium, Szpital Praski, Parafia Katedralna św. Michała Archanioła i św. Floriana, Parafia Katedralna św. Marii Magdaleny, Teatr Baj, Teatr Powszechny, Teatr Rampa, Pożar w Burdelu, pub Łysy Pingwin, Pan Andrzej Renes, Pan Marek Sułek, Warszawski Ogród Zoologiczny, Orkiestra Sinfonia Varsovia.

Niektóre dźwięki pozyskaliśmy za zgodą i dzięki uprzejmości Instytutu Muzyki i Tańca – twórcy aplikacji Orkiestrownik, Organizacji UEFA i Archiwum Polskiego Radia.

Twórcy wystawy:

Tyflomapę wykonał Pan Zbigniew Hortyński

Tyflografiki wykonała firma Altix

Ścieżka dźwiękowa: Agnieszka Rogińska i Magdalena Wojtulanis

Projekt plastyczny wystawy: Studio Rygalik

Wykonanie projektu: Stolprof

Prace przeróżne: Muzeum Warszawy

Kurator i scenariusz: Anna Mizikowska

Przykładowy dźwięk.

Patronat medialny: dwojka.polskieradio.plwarszawa.tvp.pl