Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Detale mostu Poniatowskiego

Wystawa czasowa „Detale mostu Poniatowskiego”

Na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi można było oglądać artefakty wyłowione w 2015 roku z Wisły – kamienne detale Mostu Poniatowskiego.

Wisła znowu oddała nam nasze skarby. Tym razem nie są to zabytki z czasów potopu szwedzkiego, ale znacznie młodsze – udało się wyłowić z dna pierwotną dekorację mostu Poniatowskiego. Most ten wzniesiono na początku XX wieku, detale mają więc już ponad sto lat.

Wśród znalezisk warto wymienić elementy ław, herbów guberni, corona muralis i parę wolut, zwanych też bardziej obrazowo ślimacznicami detali zdobiących niegdyś przeprawę. Wszystkie elementy są świetnie zachowane, również dzięki temu, że wykonano je z bardzo twardego skandynawskiego granitu.

– dr Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Warszawy ds. merytorycznych