1 grudnia – 17 grudnia 2017

Fabryka Sensów Osobistych – FSO 2017

Jak za pomocą przestrzeni zbudować opowieść o procesach, które ją ukształtowały? Czy to, czego nie widać, nigdy się nie zdarzyło? Czy może jednak przez ślad można próbować opowiedzieć o czymś, czego nie da się objąć wzrokiem?

Uczestnicy i uczestniczki warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Fabryka Sensów Osobistych – FSO 2017” fotografowali dawną fabrykę na Żeraniu w oparciu o dwa podejścia: reporterskie i topograficzne.

Powstałe obrazy odtwarzają więź między dawnymi pracownikami i pracownicami zakładów a przestrzenią, pod dachem której spędzali często po kilka dekad życia. Wnętrza dawnej fabryki zaskoczyły swoją plastyką, a dawni pracownicy bogactwem historii. Tak powstały prezentowane zdjęcia, które podejmują dialog z tożsamością i historią fabryki.

Autorami zdjęć są:

• Paweł Starzec,
  • Jakub Szafrański,
  • Jakub Siedlecki,
  • Kamila Adamowicz,
  • Krzysztof Sienkiewicz,
  • Marlena Jabłońska,
  • Natalia Mikołajczuk,
  • Agata Kubis,
  • Ryszard Szpytman,
  • Sobiesław Franczak,
  • Sylwia Rowicka.

Kultura robotników czy z robotnikami w tle? – debata

Jakie jest miejsce robotnic i robotników w polskiej kulturze ostatniego stulecia? Na ile pracownice i pracownicy przemysłu samodzielnie tworzyli kulturę, a na ile pozostawali przedmiotem reprezentacji w sztuce, polityce i wspólnej pamięci? Jaką rolę odgrywali robotnicy w historii PRL-u i po przemianach ustrojowych 1989 roku?

O tym wszystkim porozmawiamy w kontekście Fabryki Samochodów Osobowych na warszawskim Żeraniu, strajków 1956 roku, społecznej historii wielkich zakładów pracy w PRL i transformacji.

Prowadzenie:

Maciej Duklewski, Karolina Grzegorczyk

Goście:

• Dr hab. Błażej Brzostek – historyk specjalizujący się w dziejach społecznych. Jest pracownikiem Instytutu Historycznego UW, autorem książek – „Robotnicy Warszawy. Konflikty codzienne (1950-1954)”, „Za progiem. Codzienność w przestrzeni publicznej Warszawy 1955-1970” (nagroda KLIO i Nagroda Historyczna „Polityki”) oraz „PRL na widelcu”.
  • Dr Przemysław Sadura – socjolog, publicysta. Członek Krytyki Politycznej, założyciel Fundacji Pole Dialogu. Bada relacje zachodzące miedzy systemem edukacji, a strukturą klasową. Wydał m.in. „Style życia i porządek klasowy w Polsce” [z M. Gdulą] oraz „Upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej w perspektywie teorii rewolucji”.
  • Dr Dorota Sosnowska – kulturoznawczyni zajmująca się teatrem i performansem. Autorka książki „Królowe PRL. Sceniczne wizerunki Ireny Eichlerówny, Niny Andrycz i Elżbiety Barszczewskiej jako modele kobiecości”. Redaktorka książek – „Robotnik. Performanse pamięci”, „Siedem dni w świecie sztuki”, „Między Stanisława Dróżdża”, „The Edge of It”.
  • Jolanta Zientek-Varga – dziennikarka i animatorka kulturalna. W latach 1980-1990 pracowała w „Faktach” – gazecie zakładowej załogi FSO na Żeraniu.