Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

17 maja – 14 czerwca 2019

Z Melliny Sztuki: Jerzy Lassota

Jerzy Lassota de Kaliński urodził się tuż po wojnie, koło Torunia. Od 1950 roku jest warszawiakiem.

Na Pragę trafił po roku 2000, jako prezes Fundacji Artbarbakan. Szukał miejsca dla siebie i innych artystów wywodzących się z grupy malarzy „Niezależni ’69”. Tak powstała pracownia i galeria „Mellina Sztuki” – najpierw przy Białostockiej 22, a potem przy Brzeskiej 11. Mówiono wtedy o Pradze: dzielnica artystów.

Debiutował jako siedemnastolatek, był jednym z pierwszych malarzy prezentujących – nielegalnie – swoje prace na warszawskim Barbakanie. Nigdy nie studiował malarstwa, choć radził się Jana Cybisa, Stefana Gierowskiego czy Zbigniewa Dłubaka. Nie był w żadnym związku plastyków, nie poddawał się istniejącym trendom. Tworzył i sprzedawał obrazy w Szwecji, we Włoszech, we Francji, w RFN, zawsze wracając do Warszawy.

Na tę wystawę wybrał obrazy jednorodne stylowo, powstałe między 2001 a 2015 rokiem. To tzw. formy przedstawiające, od Autoportretu, przez Akt, po dwa płótna: Miłość na Pradze i Ulicę Brzeską, będące próbą uchwycenia atmosfery prawobrzeżnej Warszawy.

Autor chciałby przez te wystawę podkreślić swój sentyment do tej strony Wisły. Bo Praga ma charakter.

Kuratorka wystawy: Anna Mizikowska

Wystawa jest pierwszą z trzech planowanych ekspozycji pt. „Z Melliny Sztuki” – każda z nich poświęcona będzie innemu artyście związanemu z tą pracownią.


Współorganizatorem wystawy jest Fundacja Skarbnica Sztuki.