29 września – 9 listopada 2018

Krem i czekolada

Krem i czekolada to wystawa wokół wspomnień pracownic fabryk Wedla i Polleny-Uroda z lat powojennych. Podróż przez nią zaczyna się w Muzeum Warszawskiej Pragi, a kończy na pobliskim Bazarze Różyckiego. Jej przestrzeń tworzą słowa wypowiadane przez bohaterki oraz figurypomniki.

Jak spędzały wolny czas?
Czy lubiły swoją pracę?

Jak wspominają pracownicze wakacje i czy lata spędzone w Pollenie-Urodzie i Wedlu były latami szczęśliwymi?

Przez długi czas głos kobiet, pracownic polskich fabryk, był nie dość dobrze słyszany. Ostatnie lata przyniosły jednak szereg publikacji, które przybliżają realia życia w fabrykach, których znakomitą większość pracowników stanowiły kobiety. To dziele ich rąk zawdzięczamy słynne wedlowskie torciki, do tej pory ręcznie dekorowane mydła Biały Jeleń czy kultowy szampon chmielowy.

Kolofon

Opieka artystyczna: Goshka Macuga

TERAZ POLIŻ: Kora Gałązka, Dorota Glac, Marta Jalowska

Muzeum Warszawskiej Pragi: Magdalena Staroszczyk

PR: Joanna Jasikowska i Muzeum Warszawy

Grafika wystawy: Małgorzata Kłoszewska

Grafika promocyjna: Joanna Bębenek

Specjalne podziękowania dla: Weroniki Majewskiej i Zofii Iwanickiej (Fundacja Zmiana), Ewy Ziajkowskiej (Muzeum Warszawskiej Pragi)

Projekt współfinansuje M. St. Warszawa.

Sponsorzy: LOTTE Wedel​, OKAM​ / BOHEMA – Strefa Praga

Patronki i patroni: British Council Polska​, Co Jest Grane24​, Fundacja Feminoteka​, Krytyka Polityczna​, Miesięcznik Stolica​

W materiałach graficznych wykorzystano zdjęcie ze zbiorów Narodowe Archiwum Cyfrowe​. Fot. Zbyszko Siemaszko.