Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

20 maja - 30 września 2017

Projekt Praga

Praga to niekończący się projekt. Swój współczesny wygląd zawdzięcza wielu pomysłom, różnym planom, decyzjom i ciągłym przemianom. Niektóre z nich doceniamy, uważając, że ta część Warszawy „ma klimat”, inne znów krytykujemy, mówiąc, że „kiedyś było lepiej”.

Wystawa stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Praga wygląda tak, a nie inaczej. Opowiada o genezie i obecnej kondycji niektórych kamienic i fabryk, przedstawia historię zielonych alej. Opisuje charakter Parku Praskiego, mówi o znaczeniu linii kolejowej oraz o tym, czym była kiedyś i czym jest współcześnie ul. Targowa.

Praga to niekończący się projekt. Zmienia się także dziś, na naszych oczach. Nad głowami mieszkańców pracują żurawie budowlane, budynki z historią są rozbierane lub remontowane. Pojawiają się inwestorzy, deweloperzy, liczne projekty są dyskutowane. Niech ta podstawowa, pokazywana na ekspozycji wiedza, okaże się przydatna w toczącej się debacie na temat kierunku zachodzących zmian.

Wystawa opowiada o wybranym fragmencie Pragi Północ, ale poruszone zagadnienia są uniwersalne. Mogą budzić takie same dyskusje, zainteresowanie, podziw lub obawy na Woli, na Kamionku, w Katowicach lub w Łodzi.

Wydarzenia towarzyszące wystawie.

Kolofon

Kuratorzy i autorzy scenariusza wystawy: Ewa Kalnoj-Ziajkowska i Adam Lisiecki

Projekt plastyczno-przestrzenny: Klementyna Świeżewska

Identyfikacja graficzna: Joanna Bębenek

Kolaże: Małgorzata Czekajło

Fotografie: Anna Szwałkiewicz

Film: Studio Animacji i Postprodukcji Obrazu Łukasz Gregorek

Produkcja: Marta Bernatowicz, Małgorzata Czekajło, Ewa Kalnoj-Ziajkowska, Patrycja Labus-Sidor, Klementyna Świeżewska, Piotr Kowalski

Skład: Marta Myszewska

Korekta i redakcja: Katarzyna Lisiecka, Tadeusz Baranowski

Grafiki: Joanna Bębenek, Artur Wosz

Światło: Marek Góreczny

Animacja: Michał Waniek

Instytucje i firmy, które udostępniły materiały na wystawę: Agencja East News, Archiwum Główne Akt Dawnych, Archiwum Państwowe w Warszawie, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, Biblioteka Główna Politechniki Warszawskiej, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Fabryka Obrabiarek Precyzyjnych Avia, Firma Yeti, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Polska Agencja Fotografów FORUM, Polska Akademia Umiejętności, Ośrodek Karta, Stacja Muzeum, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie, Wydział Architektury Urzędu m.st. Warszawy dla Dzielnicy Praga Północ.

Osoby, bez których współpracy wystawa by nie powstała: Bożena Boczkowska, dr hab. inż. Jacek Borowski, Karolina Brama, Barbara Domańska, Jan Jakiel, Paweł Jaworski, Katarzyna Lisiecka, Beata Kalinowska, Piotr Kilanowski, Bogusław Kupiecki, Jacek i Bożenna Natorffowie, Krzysztof Michalski, Edyta Miecznikowska, Piotr Olejnik, Zofia Piekarska, Artur Rejzner, Marek Sawicki, Teresa Skubij, Piotr Stryczyński, Jakub Supera, dr hab. Zbigniew Tucholski, Jacek Wiśniewski, Artur Zadroziński, Zofia Ziembińska-Sznee.