24 września - 13 czerwca 2021
wstęp bezpłatny

Warszawiacy – fotografie Mikołaja Grynberga

Czarno białe zdjęcie dziewczynki. Wokół pomarańczowy napis Warszawiacy Fotografie Mikołaja Grynberga

Zbiór 27 fotografii Mikołaja Grynberga, wybitnego fotografa związanego z Warszawą, trafił właśnie do Muzeum Warszawy. Z tej okazji w Muzeum Warszawskiej Pragi od 24 września prezentujemy cykle „Czas pokaże” i „Zawodowcy” pod wspólnym tytułem „Warszawiacy”.

Cykle powstały odpowiednio w latach 2003 i 2004-2007. „Czas pokaże” pokazuje młodych ludzi u progu dorosłości. Grynberg pozwala przemówić portretowanym, uzupełniając obrazy fragmentami  wypowiedzi, zdradzających ich marzenia i plany.

Cykl „Zawodowcy” ukazuje praskich rzemieślników i kupców w miejscach ich pracy. To dokumentacja konkretnych wyborów, które mogą być spełnieniem pragnień, ale i życiowym kompromisem. O unikatowości tych fotografii świadczy ulotność zarejestrowanego na zdjęciach świata, wiele z utrwalonych przez Grynberga praskich zakładów już nie istnieje.

Wystawa ta wpisuje się w szerszy nurt poświęcony społecznej historii miasta, którą bada i eksploruje Muzeum Warszawy w wielu swoich projektach. Pokaz fotografii Grynberga pozwoli przyjrzeć się warszawiakom początku XXI wieku i zastanowić nad tym, co perspektywa kilkunastu już lat zmieniła w mieszkańcach stolicy.

Mikołaj Grynberg (ur. 1966) jest fotografem, pisarzem, reporterem, z wykształcenia psychologiem. Za zbiór opowiadań „Rejwach” nominowany do Nagrody Literackiej „Nike”. Tworzy zamknięte tematycznie cykle („Auschwitz – co ja tu robię?”), głównie portretowe („Dużo kobiet, a konkretnie 18”). Chętnie eksperymentuje z formą, ale głównym jego dążeniem jest przyjrzenie się emocjom.

Kolekcja fotografii Mikołaja Grynberga została zakupiona dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu: Narodowa kolekcja sztuki współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020.

Przeczytaj o cykly portretów rzemieślników i kupców z warszawskiej Pragi na portalu e-Kolekcje.

Obejrzyj więcej wywiadów z fotografem, zrealizowanych przez Muzeum Warszawskiej Pragi.

Zobacz program wydarzeń towarzyszących wystawie.

KOLOFON

kuratorzy / curators: Ewa Nowak-Mitura, Anna Topolska

projekt graficzny/ graphic design: Joanna Bębenek

produkcja i realizacja/ production and implementation: Ksenia Góreczna, Ewa Lenczewska, Monika Mazurek, Krzysztof Świerczewski