Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en

WYSTAWY

Warszawskie kroje

Warszawskie kroje

Miasto może mieć swoje litery?
Warszawa mam swój własny charakter pisma?
Historia Warszawy może odbijać się w kształtach liter?
Jakich czcionek potrzebuje stolica?

Na te i inne pytanie stara się odpowiedzieć grupa typografów związanych z projektem Warszawskie Kroje.

Warszawskie kroje – wystawa

Warszawskie Kroje to niekomercyjny projekt, w wyniku którego powstała seria kilkunastu nowych krojów pism. Inspiracją i podstawą dla nowych krojów było historyczne liternictwo stołecznych modernistycznych neonów, ręcznie wykonanych szyldów,  reklam i murali z czasów PRL i znikających tradycji miejskiej typografii z lat 1920–1980.

Projekty można było zobaczyć na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ekspozycja to prezentacja dwunastu czcionek dla Warszawy wraz z dokumentacją oraz przykładami zastosowań. Powstałe fonty będą udostępnione za darmo, na otwartej licencji, na stronie internetowej kroje.org.

W projekcie wzięli udział młodzi projektanci: Ania Wieluńska, Beata Kurek, Joanna Angulska, Ludmiła Niezgoda, Maciej Połczyński, Maciej Włoczewski, Mateusz Machalski, Rafał Buchner, Robert Jarzec, Szymon Sznajder, Zuzanna Rogatty.

Uczestniczy pracowali pod okiem doświadczonych projektantów krojów pisma m.in. Łukasza Dziedzica, Michała Jarocińskiego, Wiktorii Grabowskiej czy Adama Twardocha.

Kuratorami i koordynatorami projektu byli: Jan Franek Cieślak, Michał Jarociński i Rene Wawrzkiewicz.

Więcej informacji:

Organizator projektu: Stowarzyszenie Kulturotwórcze Miastodwa
Partnerzy projektu: m.st. Warszawa, Muzeum Warszawskiej Pragi, Warexpo
Patroni medialny projektu: Notes na 6 tygodni, Magazyn Miasto, Monitor Magazine, Pańska Skórka, Gazeta Wyborcza Warszawa

Projekt jest współfinansowany przez miasto stołeczne Warszawa.