Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

Wystawa nowych nabytków do kolekcji Muzeum Warszawy

Wystawa nowych nabytków do kolekcji Muzeum Warszawy

Muzeum Warszawy zorganizowało wystawę nowych nabytków zakupionych dzięki finansowemu wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W Muzeum Warszawskiej Pragi podziwiać można było komplet śniadaniowy Augusta Teodora Wernera i przykłady galanterii patriotycznej z XIX i XX wieku.

Komplet śniadaniowy

Srebrny komplet śniadaniowy powstał w zakładzie Karola Malcza ok. 1860 r. W jego skład wchodzą: dzbanek, imbryk, mlecznik, cukiernica i paterka. Identyfikowany jest przez rodzinę jako majstersztyk (praca czeladnika wyzwalającego się na mistrza) Augusta Teodora Wernera.

Przykłady galanterii patriotycznej

Nowo nabyta galanteria patriotyczna to m.in. pierścienie, brosze i wisiory ozdobione patriotycznymi symbolami – wizerunkami orła białego, Tadeusza Kościuszki, lub symbolami wiary, nadziei i miłości. Najstarszy przedmiot pochodzi z początków XIX wieku, najnowszy powstał około sto lat później.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Kolekcje – priorytetu 4: Kolekcje muzealne, zadanie: zakup kolekcji pamiątek patriotycznych do poszerzenia kolekcji muzealnej.