sob., 03.02.2024

Warsztaty rodzinne
10 zł (dziecko plus 1 opiekun)

Cuda przy Modlińskiej – teatr cieni | „Prawobrzeżne”

We współpracy z Fundacją AVE zapraszamy dzieci w wieku 8-12 lat na niezwykłe warsztaty, zainspirowane postacią Stanisławy Umińskiej vel. siostry Benigny –  jednej z bohaterek wystawy „Prawobrzeżne”. Legendarne przedstawienie w konspiracyjnym teatrze, losy Umińskiej oraz wydarzenia, które miały miejsce w czasie okupacji w domu pod nazwą „Przystań” przy ul. Modlińskiej 257 staną się materiałem do działań warsztatowych.

W programie: etiudy teatralne Kamili Kamińskiej, opowieść Anny Ługowskiej, dramowa rozprawa warsztatowiczów i wspólna przymiarka do „Pastorałki” Schillera, a nawet film w technologii 360 stopni na bazie prozy Bartka Włodkowskiego. Z tym wszystkim zmierzą się uczestnicy zajęć.

Warsztaty prowadzą: Kamila Kamińska – aktorka, Anna Ługowska – edukatorka i Bartek Włodkowski – autor książki o ulicy Modlińskiej 257.

Stanisława Umińska (1977-1901) –  jedna z najzdolniejszych aktorek lat 20. XX wieku – w wyniku tragicznych wydarzeń porzuca teatr i zostaje siostrą samarytanką. Prowadzi dom dla „upadłych dziewcząt” pod nazwą Przystań przy ulicy Modlińskiej 257, gdzie w czasie okupacji zrządzeniem losu trafiają ludzie elity artystycznej ówczesnej Warszawy. To tam reżyser Leon Schiller i choreografka Tacjanna Wysocka zrealizowali z wychowankami Przystani słynne przedstawienie „Pastorałki”. Zimą 1943 roku obejrzeli je m.in. Czesław Miłosz, Andrzej Łapicki, Jerzy Andrzejewski, Elżbieta Barszczewska i Witold Lutosławski. Wydarzenia te przeszły do historii polskiego teatru, a postać siostry Benigny inspiruje dziś reżyserów i literatów.

„Pastorałka” – misterium ludowe w układzie Leona Schillera to przedstawienie, którego premiera odbyła się w Teatrze Reduta w Warszawie 24 grudnia 1922 roku. O wyjątkowości konspiracyjnego przedstawienia zrealizowanego w Przystani pisał po wojnie na łamach paryskiej „Kultury” Czesław Miłosz.

Wydarzenie z cyklu „Prawobrzeżni”, realizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach projektów rewitalizacyjnych m.st. Warszawy.