Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

śr., 21.06.2023
18:00–19:30

Spotkanie
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji – inauguracja projektu 

Grafika. W tle czarno-białe zdjęcie z lotu ptaka na kamienice Pragi wśród drzew. W prawym górnym rogu napis: MIGAWKI. ARCHIWUM REWITALIZACJI PRAGI, po lewej biały łuk litery M.

Zmiana dzieje się na naszych oczach. Zakończony w 2022 roku Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy i jego planowany następca całkowicie przeobrażą prawobrzeżną część stolicy.

Praga, Targówek, Grochów, Kamionek zmienią się nie do poznania. Przeobrażeniu ulegnie nie tylko tkanka architektoniczna i urbanistyczna miasta, ale też struktura społeczna tych dzielnic, ich kultura, gospodarka i po prostu atmosfera. Zmiany spowodowane rewitalizacją obejmują właściwie wszystkie dziedziny życia i mają fundamentalny wpływ na mieszkańców i mieszkanki.

Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji

Ten proces powinien być rzetelnie i wszechstronnie dokumentowany. Celem projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji jest zbudowanie kompleksowego, fotograficznego archiwum tej przemiany.

Jego autorkami i autorami będą profesjonalni fotografowie i fotografki, ale też przeszkoleni przez nich w czasie warsztatów i spotkań mieszkańcy i mieszkanki Warszawy. Swoją cegiełkę do archiwum będzie mógł więc dołożyć każdy i każda. Wszystko po to byśmy mogli przyjrzeć się tej wielkiej przemianie jeszcze w czasie jej trwania. W przyszłości budowana w ten sposób baza zdjęć stanie się źródłem wiedzy o dawnej i współczesnej Warszawie – bezcennym dla badaczy i badaczek i nabierającym wartości z każdym kolejnym rokiem dzielącym nas od formalnego zakończenia programów rewitalizacyjnych.

Plan wydarzenia

  • Krótki wykład o dokumentacyjnej roli fotografii na przykładzie wybranych projektów z Polski i świata i założeniach projektu Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji – Filip Springer, 20 – 25 min
  • Dyskusja o wyzwaniach i oczekiwaniach związanych z projektem Migawki. Fotograficzne Archiwum Rewitalizacji z Grzegorzem Piątkiem, Michałem Łuczakiem i Karoliną Puchałą-Rojek. Prowadzenie Filip Springer, ok. 60 min

18 czerwca (niedziela) w godzinach 17:00–18:00 odbędzie się spacer fotograficzny z Filipem Springerem w ramach Święta ulicy Stalowej. Dowiedz się więcej.

Karolina Puchała-Rojek – historyczka sztuki i fotografii, kierowniczka Centrum Fotografii Muzeum Warszawy. Autorka tekstów z historii fotografii polskiej, kuratorka i redaktorka książek fotograficznych. Współzałożycielka i przez sześć lat prezeska Fundacji Archeologia Fotografii, jednej z pierwszych instytucji w Polsce zajmującej się dziedzictwem fotograficznym i opieką nad archiwami pozostawionymi przez wybitnych polskich fotografów. Koordynatorka międzynarodowych projektów poświęconych ochronie archiwów fotograficznych (m. in. „Długie życie fotografii”). Kuratorka wystawy „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.” (współpraca kuratorska: Julia Staniszewska), prezentowanej w Muzeum Warszawy, redaktorka publikacji jej towarzyszącej.

Michał Łuczak – fotograf, artysta wizualny, kurator. Pracuje głównie z fotografią i video. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie oraz iberystyki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 2010 roku jest częścią kolektywu Sputnik Photos. Współprowadzi roczne warsztaty fotografii dokumentalnej Program Mentorski Sputnik Photos oraz wykłada na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W ostatnich latach skupia się na skomplikowanej i interesownej relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym i swym najbliższym otoczeniem. Nie szuka daleko, jego najnowsze prace koncentrują się na lokalnych problemach, które mogą być również postrzegane uniwersalnie: konsekwencje przemysłu węglowego czy gospodarcze traktowanie lasów. Jest autorem książek fotograficznych: Brutal (2012), Koło miejsca/Elementarz (wraz z Krzysztofem Siwczykiem, 2016), 11.41 (wraz z Filipem Springerem, 2016). Jego prace wyróżniano w takich konkursach, jak Magnum Expression Award, Mio Photo Award oraz Fotograficzna Publikacja Roku. Stypendysta MKiDN oraz programu Młoda Polska. Ze Sputnik Photos wystawiał m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galeria Sztuki Arsenał w Białymstoku, Günter Grass Gallery w Gdańsku, Mai Mano House w Budapeszcie, Fotodok w Utrechcie. Autor wystaw indywidualnych m.in. w Galeria RE – MOCAK w Krakowie, Czytelnia Sztuki – Muzeum w Gliwicach, Galeria Miejsce przy miejscu we Wrocławiu i Muzeum Śląskim.

Grzegorz Piątek – pisarz, publicysta, krytyk, z wykształcenia architekt, znawca historii i architektury Warszawy. Dwukrotny laureat Nagrody Literackiej m. st. Warszawy: za biografię prezydenta stolicy Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego (WAB, 2016) oraz za bestsellerową książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949” (WAB, 2020), która trafiła na listę 20 książek 2020 roku tygodnika „Polityka”.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.