Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 18.02.2024
12:00–16:00

Spacer
Muzeum Warszawskiej Pragi
udział bezpłatny

Opowiem Ci Historię: spacery, oprowadzania, prezentacje

Od zeszłego roku w Muzeum Warszawskiej Pragi powstają unikatowe autorskie opowieści o prawym brzegu Wisły. Tworzy je grupa osób, które na co dzień wykonują bardzo różne zawody, mają różnorodne zainteresowania, ale łączy je pasja do opowiadania historii.

17 i 18 lutego w ramach 376. Urodzin Pragi nasi opowiadacze i opowiadaczki zaprezentują przygotowane przez siebie historie. To dziewięć bezpłatnych wydarzeń w różnych formach: spacerów, oprowadzań, prezentacji.

Link do zapisów: forms.office.com/e/q9AjwMnAji

Zasady zapisów:

  • Możesz zapisać się na kilka wydarzeń, ale zadbaj o to, by nie działy się równocześnie. Dzięki temu nie będziesz blokować miejsca innym.
  • Dzieci i osoby do 14 r.ż. mogą wziąć udział w wydarzeniach w towarzystwie dorosłych opiekunów.
  • Czworonogi są mile widziane pod warunkiem, że dobrze się czują z innymi czworonogami.
  • Liczba miejsc na każde wydarzenie jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać maksymalnie 3 uczestników wliczając siebie.

Oprowadzanie: Po śladach i duchach przedmiotów
Godz. 12:00-13:00

Małgorzata Wesołowska, projektantka i kuratorka, zaprezentuje emocjonalno-sentymentalną mapę Pragi, na której rozmieściła przedmioty codziennego użytku należące do jej rodziny. Niektóre z obiektów już czwarte pokolenie przemieszczają się pomiędzy związanymi z rodziną miejscami: od prototypowni PZO, przez mieszkania na Szmulkach i Grochowie, po Saską Kępę i Gocław. Prezentacja mapy odbędzie się w przestrzeni muzeum, gdzie obiekty można będzie obejrzeć i ich dotknąć.

Prowadzenie: Małgorzata Wesołowska
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52

Spacer: Kino Praha i PDT
Godz. 13:00-14:00

Mało kto o tym wie, ale ulica Jagiellońska według planów opracowanych we wczesnym PRL-u miała być reprezentacyjną arterią Pragi. Najbardziej luksusowym i nowoczesnym elementem założenia był dawny praski PDT i Kino Praha. Poznamy bliżej projektantów bliźniaczych budynków, zajrzymy do wnętrz oryginalnej przestrzeni handlowej i obejrzymy oryginalne elewacje. Okazuje się, że pod tęczową warstwą dzisiejszego urzędu skarbowego kryje się zupełnie inna historia. Zastanowimy się wspólnie nad procesem przemian ul. Jagiellońskiej i zachęcimy uczestników do podzielenia się wspomnieniami, nawet tymi z urzędu skarbowego.

Prowadzenie: Izabela Jasińska
Miejsce zbiórki: Kino Praha, ul. Jagiellońska 26

Oprowadzanie: Dorastanie na Pradze
Godz. 14:00-15:00

Co łączy codzienność naszych dziadków i pradziadków w lat 30. i 40. XX wieku, z dzisiejszym doświadczeniem dzieciństwa po prawej stronie Wisły? Ola Wasążnik stworzyła mapę sentymentalną Szmulek, Nowej Pragi i Skaryszewa. Opowie o przed- i tuż powojennym doświadczeniu dzieciństwa i dorastania na Pradze. Zestawiając opowieści dziadków z własną historią szuka odpowiedzi na pytanie – jak to było (i jest) dorastać na Pradze?

Prowadzenie: Ola Wasążnik
Miejsce: Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52


Projekt został zrealizowany ze środków m.st. Warszawy w ramach programu Ochotnicy Warszawscy.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.