Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 26.11.2019
15:00–18:00

Warsztaty
Muzeum Warszawskiej Pragi
1 zł

Otwarta Pracownia. Zajęcia wprowadzające do kaletnictwa i rymarstwa | Pracownia Rzemieślnicza

Spotkaj się nami w otwartej pracowni i poznaj tajniki kaletnictwa i rymarstwa. Na miejscu udostępniamy podstawowe narzędzia kaletnicze z tradycyjnych warsztatów.

Skorzystaj z odsieków i resztek skóry oraz innych materiałów, odpadów tapicerskich, a także tradycyjnych wzorników i modeli wyrobów kaletniczych. U nas możesz też realizować własne projekty z przyniesionych surowców.

O PROWADZĄCYM
W trakcie Otwartej Pracowni skorzystasz z doświadczenia Ryszarda Wojtulskiego, mistrza rymarskiego. Mistrz prowadził swoją pracownię w latach 80. XX wieku na ulicy Ząbkowskiej, później na ulicy Brzeskiej, a w ostatnich latach na tyłach Universamu Grochów. Pan Ryszard w tym roku zamknął warsztat a znaczną część wyposażenia przekazał do Muzeum Pragi.

Otwarta pracownia skierowana jest do osób dorosłych, osób w trakcie kształcenia rzemieślniczego, pasjonatów i hobbystów.

GDZIE: Pracownia Rzemieślnicza, poziom -1 Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52
WSTĘP: 1 zł, bilety w Muzeum i online
LIMIT MIEJSC: 10 osób

KALENDARIUM:
Wtorki, godz. 15.00-18.00
15 października (wtorek)
22 października (wtorek)
29 października (wtorek)
5 listopada (wtorek)
19 listopada (wtorek)
26 listopada (wtorek)
3 grudnia (wtorek)
10 grudnia (wtorek)

O Pracowni Rzemieślniczej i pełen program warsztatów na 2019 rok


KALETNICTWO to obróbka skóry i wykonywanie galanterii ze skóry miękkiej, sztucznej oraz tkanin żeglarskich, plandekowych i innych. Podstawowe narzędzia kaletnicze to nóż do ścieniania, znaczniki, cyrkle, szydło szpagatowe, maszyny szwalnicze i krojcze, liniarki, zgrzewarki, maszyny do ścieniania skór. Szyjąc gotowy wyrób, kaletnik opracowuje jego elementy, wykraja je i montuje. Znaczną część działalności stanowią naprawy, na przykład wszywanie zamków, wbijanie nap i oczek za pomocą prasek.
Przykładowe wyroby: portfele, kosmetyczki, piórniki, torby i plecaki, paski do zegarków, akcesoria dla zwierząt (obroże, kagańce, smycze).

RYMARSTWO to wytwarzanie skórzanych uprzęży i siodeł (tradycyjnie), poszerzone o cięższe wyroby kaletnicze: sportowe lub podróżnicze. Są to, w odróżnieniu od kaletnictwa, wyroby ze skór grubych z brzegami ciętymi, szyte przeważnie ręcznie i montowane bez podszewek. Rymarze wykonywali także wyroby z tkanin plandekowych.
Podstawową techniką rymarską jest szycie ręczne, gdyż pozwala na mocne połączenie elementów, a równe ściegi stają się ozdobą. Pomocniczo używa się również kleju i wody klejowej. Inne stosowane techniki to pocienianie i stępianie krawędzi, szycie maszynowe, liniowanie na zimno i na gorąco, zdobienie, wykańczanie i odkuwanie wyrobów, łączenie okuć i zamków z wyrobami.
Przykładowe wyroby: torby, torby na narzędzia, konduktorskie i dla listonoszy, futerały na instrumenty, futerały na noże, pasy wojskowe, części uprzęży konia wykonywane ze skóry blankowo-juchtowej. Rymarz potrafił też uszyć lub naprawić siodełka w pojazdach mechanicznych.

Opisy pochodzą z książki „Zręczni. Opowieści z warszawskich pracowni i warsztatów” autorstwa K. Chudyńskiej-Szuchnik, wydanej przez Muzeum Warszawy, której premiera już wkrótce!


Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.