czw., 10.03.2022
18:30–20:00
Wykład
Muzeum Warszawskiej Pragi
wstęp bezpłatny
Praskie czwartki: wykład online | Rzeczy do zabawy
Podczas trwania wystawy „Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia” gościć będziemy cenionych specjalistów, którzy opowiedzą o Edwardzie Manitiusie z własnej perspektywy badawczej.
Tropami inspiracji i wzorów.
Zabawki z „Warsztatów Krakowskich” na tle ludowego zabawkarstwa drewnianego.
„Warsztaty Krakowskie” to stowarzyszenie zawodowe o typie spółdzielczym, a jednocześnie prężny ośrodek twórczy, działający przy Miejskim Muzeum Techniczno-Przemysłowym w Krakowie, w latach 1913-1926. Skupiały one wielu wybitnych artystów i rzemieślników, którzy programowo poszukując narodowego stylu, zajmowali się projektowaniem i wykonywaniem przedmiotów użytkowych, m.in. zabawek. Mimo sukcesów a zwłaszcza deszczu nagród na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa (l’Exposition internationale des Arts décoratifs et industriels modernes) w Paryżu w 1925 r., już rok później czyli w 1926 roku, stowarzyszenie zostało rozwiązane.
W dziedzinie zabawkarstwa, znalazło jednak w latach następnych, kontynuatorów i naśladowców, np. w firmie „Gnom” w Warszawie, Szkole Przemysłu Drzewnego i Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem czy wśród krakowskich rzemieślników. Ślady tej oryginalnej twórczości zabawkarskiej „Warsztatów Krakowskich” oraz ich kontynuatorów znaleźć można jedynie w postaci wyjątkowej kolekcji zabawek w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Przyjrzenie się z bliska wybranym okazom z tej kolekcji będzie stanowić próbę poszukania źródeł wzorów i inspiracji dla twórców z „Warsztatów Krakowskich”.
Małgorzata Oleszkiewicz jest etnografem, kustoszem Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, autorką wielu wystaw realizowanych w kraju i za granicą oraz licznych artykułów i publikacji. Zajmuje się m.in. kulturowymi i społecznymi aspektami obrzędów, religijności, magii i świętowania, wytworów rzemiosła i sztuki ludowej (w tym zabawek) oraz problematyką muzeologiczną. Prezes Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz członkini: Zarządu Sekcji Muzeologicznej Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz ICOM (Międzynarodowa Rada Muzeów).
Sprawdź program wydarzeń towarzyszących wystawie „Rzeczy do zabawy”.
Informacje praktyczne:
Wykład będzie transmitowany na Facebooku Muzeum Warszawskiej Pragi.